h i r d e t é s

A gyári munkás nem maradhat otthon, ez is oka lehet a járvány kelet-európai pusztításának

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A gyári munkás nem maradhat otthon, ez is oka lehet a járvány kelet-európai pusztításának

2021. április 12. - 07:42

Amíg nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű védőoltás, addig az otthonmaradás döntő fontosságú a koronavírus elleni védekezésben – de hogy erre mennyire van lehetőség az egyes országokban, az meglehetősen változatos képet mutat még az unión belül is. A járvány az első tavaszi hullámban még a dél- és bizonyos nyugat-európai országokban járt a legtöbb halálos áldozattal, az őszi második hullám óta viszont leginkább a kelet-közép-európai térségben tombol.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI

Az ősz kezdete óta Európa-szerte bevezetett kijárási korlátozások leginkább a szolgáltató szektorok leállásával jártak, az iparvállalatok többnyire folytathatták a termelést – ez megnyilvánul a két ágazat konjunktúramutatóinak különbségeiben is. - írja a G7

A posztszocialista országokban átlagosan a foglalkoztatottak közel harmada dolgozik feldolgozóipari munkahelyeken, míg az unió többi részében ugyanez csak a dolgozók ötödéről mondható el.

A járvány súlyossága – pontosabban a többlethalálozások aránya – tavaly októberben és novemberben jelentős pozitív korrelációt is mutatott az ipari dolgozók részarányával, ami a fentebb körvonalazódó összefüggést statisztikailag is leírja.

A termelésben dolgozók értelemszerűen nem vonulhatnak home office-ba, ugyanakkor gazdasági szempontból a gyártósorok ismételt leállítása jókora áldozatokkal járt volna. Kutatások szerint azonban a munkába járás jelentős egészségügyi kockázatokat jelent, amit gyakorlati példák támasztanak alá, Magyarországról is.

László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke szerint most már a termelést is egyre inkább fenyegető probléma a dolgozók fertőzés miatti kimaradása, ami szinte minden üzemet érint, ugyanakkor a vállalatok igyekeznek eltitkolni ezeket a gondokat. A gyárakban ugyan szigorú járványügyi előírások vannak, de az öltözőkben nehezen tarthatók be az óvintézkedések, műszakváltáskor pedig a tömegközlekedés járművein és a környező üzletekben sok munkás zsúfolódik össze – mindenesetre a gyárak leállítását egyelőre a szakmai szervezetek jellemzően nem látják szükségesnek.

vakcinák elosztása során is érdemes lehet a távmunkára alkalmatlan ipari munkakörökben dolgozókat előnyben részesíteni. Ezekben az állásokban gyakran egyszerűbb feladatokat végeznek a dolgozók, és kiszolgáltatottabbak a munkaadóik felé, ami például azzal is jár, hogy ódzkodnak a betegszabadságtól. Igaz, ősz óta sok olyan munkakörben sem tértek át távmunkára, ahol az megoldható lett volna, ami a munkahelyi fertőzések jelentőségét vélhetően tovább erősíti. (G7)