h i r d e t é s

A fiatalok több mint 70 százaléka számít fizetésemelésre

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A fiatalok több mint 70 százaléka számít fizetésemelésre

2018. december 07. - 19:19

Fontos, hogy már gyerekkorban megérttessük velük a pénz értékét, és ami mögötte van.

Illusztráció: pixabay.com

A fiatalok nagyobb arányban számítanak fizetésemelésre, mint korábban – ez derült ki a K&H ifjúsági indexének 2018 második féléves adataiból. Az eredmények azt mutatják, hogy a 19 és 29 éves kor közöttiek több mint 70 százaléka számít fizetésének növekedésére. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői szerint a pénzügyi oktatást érdemes minél korábban elkezdeni a fiataloknál, hiszen ez a későbbiekben a munkához való hozzáállásukban és fizetési igényeikben is megmutatkozik.

A K&H Csoport 2018 második felében végzett felmérése szerint a 19 és 29 éves kor közötti fiatalok több mint fele, azaz 52 százaléka vár csekély, az inflációnál alacsonyabb mértékű fizetésemelést ebben az évben. 22 százalékuk pedig az inflációt meghaladó mértékben számít bérének növekedésére. Csupán 24 százalékuk nyilatkozta azt, hogy nem számít változásra, míg 2 százalékuk válaszából derült ki, hogy nettó fizetésének csökkentésével kalkulál.

A K&H ifjúsági indexének 2013-ban végzett adataival összevetve a jelenlegi eredményeket, jelentős pozitív változást láthatunk. Míg öt évvel ezelőtt a fiataloknak csak 44 százaléka, idén már 74 százaléka számított fizetésemelésre. 

Az, hogy a gyerekekkel már kisiskolás korukban beszélgetünk a pénz értékéről nagyon fontos lehet abban, hogy később miként viszonyulnak a munkához, mennyire becsülik meg a munkájukért kapott pénzt, illetve mennyire lesznek reális elvárásaik a munkájukért kapott juttatásokat tekintve.

Nyolc évvel ezelőtt indított pénzügyi vetélkedőnk éppen ezt a célt szolgálja, arra készíti fel a fiatalokat, hogy tudatosan, a lehetőségeikhez mérten tudjanak dönteni a pénzügyeikről, eligazodjanak a pénz világában és ne csupán megtanulják a kifejezéseket, de azokat értőn a gyakorlatban, hétköznapi szituációkban is tudják használni. Fontos, hogy már gyerekkorban megértessük velük a pénz értékét, és ami mögötte van

 – hívta fel a figyelmet Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója a korai pénzügyi oktatás fontosságára. 

A munkához való hozzáállás nehéz kérdés a mai fiatal generáció számára Fazekas Éva blogger, álláskeresési tanácsadó szerint.

A telefonjukat nyomkodó, komolytalan gyerekeknek látják őket sokan, de valamit mindenképpen érdemes figyelembe venni: az a telefon nekik a munkaeszközük lesz. Volt-e még egy generáció, amely már gyerekkorában a későbbi munkaeszközét használta így, készségszinten?

Ha a pénzügyi ismereteket mind céges, mind háztartási szinten megismernék, az sokat segítene.

Összességében azt gondolom, ha most a fiatalok bérigényét tévesnek és túlzónak minősítjük, azzal a fiatalok motivációját vesszük el. Vagy már most megérik bennük az elhatározás, hogy az ország határain kívül boldoguljanak

– mondja Fazekas Éva.

A munka értékének megbecsülésére tanít a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő új animációs sorozatának  vloggere, KáPé is, aki az egyik epizódban éppen azzal foglalkozik, hogy hogyan lehet pénzhez jutni. Ez a kérdés nem csak a fiatalokat, hanem a gyerekeket is érdekli, hiszen ők is gyűjtenek álmaik megvalósítására. Ahogy a gyerekek a zsebpénzüket emeltetnék szívesen szüleikkel, úgy a már dolgozó fiataloknak ennél nehezebb a dolga: nekik a munkáltatójuknál kell elérniük a béremelést.