h i r d e t é s

A börtönbe kerülés a tét a Fidesz politikusai számára

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

A börtönbe kerülés a tét a Fidesz politikusai számára

2018. február 02. - 12:07

Hadházy Ákos: minden nemtelen eszközt bevetnek, hogy a hatalmukat megtartsák. - írja a nepszava.hu.

Forrás: nepszava.hu Fotó: Molnár Ádám

A Fidesz politikusai számára a tét az, hogy később börtönbe kerülnek, vagy sem. Ezért minden nemtelen eszközt bevetnek, hogy a hatalmukat megtartsák

– mondja Hadházy Ákos, az LMP társelnöke.

- Több mint száz korrupcióinfót tartott eddig. Hány feljelentés született ezekből?

- A sorozat előtt bemutatott ügyekkel együtt nagyjából 120-130 korrupciós ügyet dolgoztunk fel, ebből 45 feljelentést tettünk.

- Miért csak minden második-harmadik ügyben fordultak a hatóságokhoz?

- Ismerve a magyar – idézőjeles - bűnüldözés hozzáállását, csak olyankor tettünk feljelentést, amikor a hatóságoknak esélyük sem volt elutasítani a beadványunkat. Kifejezetten büszke vagyok arra, hogy 20 esetben még a Polt Péter vezette ügyészség is kénytelen volt nyomozást indítani, ebből 12 most is tart. Igaz, ezeknél mindig uniós pénzekről van szó, így a magyar hatóságok sem merik megkockáztatni, hogy lezárják le az ügyet.

- Ez azonban a jéghegy csúcsa, korábban úgy becsülte, hogy a korrupcióval évi 500-1000 milliárd forintot csalnak el, aminek jelentős része uniós forrás. Brüsszelben nem tűnik fel senkinek, hogy lényegében az EU az Orbán-rendszer egyik fő bevételi forrása?

- Annak idején senki sem gondolta, hogy az Európai Unión belül lesz egy olyan ország, ahol ilyen módon intézményesül a csalás, keresik a jogi választ. Az uniót ugyanakkor nagyon is érdekli, hogy itt rendszerszintű-e a lopás, vagy, hogy a nemzeti igazságszolgáltatás mindent megtesz-e az esetek felderítésére. Több nagy ügy is van, ahol már teljesen egyértelmű: a legfelsőbb szintről szervezett csalásról van szó. Ilyenek az Öveges-program visszaélései, a Farkas Flóriánhoz kötődő felzárkóztatási pénzek eltüntetése és a Tiborcz Istvánhoz kapcsolható Elios-ügyek. Nemrég a román fejlesztési biztos kijelentette: ha Romániában a miniszterelnök veje csinálná a közvilágítást, akkor a miniszterelnök már börtönben ülne.

- Orbán Viktor nemrég lekorruptozta a parlamentben, amiért beperelte a miniszterelnököt. A tárgyalás ma lesz, mit szeretne elérni?

- Kérjen bocsánatot. Politikus vagyok, akinek el kell viselni a véleményeket, azonban Orbán tényszerűen nem mondott igazat. Az azonnali kérdések között felhoztam azt a borzasztóan kínos ügyet, hogy az állam kétszeres áron akart lélegeztető gépeket venni. Erre a miniszterelnök lefagyott, majd zavarában azt mondta, hogy én egy folyamatban lévő közbeszerzést akarok manipulálni. Csakhogy a közbeszerzés ekkor már jogerősen lezárult, ez tény.

Orbánnak adtak igazat

Pontosabban:  jogi képviselőjének,  a VII. kerületben fideszes jelöltként induló Bajkai Istvánnak. A miniszterelnök ügyvédje szerint az inkriminált esetben véleménynyilvánításról volt szó, ráadásul a vita a parlamentben, két közszereplő között zajlott, a korményfő pedig 

a szavak általános értelmezése szerint nem állított tényt.

Ezzel Szabó Csilla bíró is egyetértett, Orbán Viktor szerinte is pusztán véleményt nyilvánított és Hadházy parlamenti fellépését kritizálta, ráadásul Hadházyék nem is terjesztettek elő kérelmet arra vonatkozóan, hogy ez megalapozatlan véleménynyilvánítás lett volna. Azt mondta, a közéleti szereplők közti vitánál csak szélsőséges esetben van lehetőség bírósági beavatkozásra. Hadházy Ákos fellebbez a döntés ellen. 

- A tények viszont egyre kevesebbet számítanak. Az ellenzék mit tud kezdeni azzal, hogy a kormány és sajtója mára egy alternatív valóságot épített fel a hívei között?

- Ez hatalmas probléma, a társadalom zöméhez már nem is jutnak el az általunk feltárt tények. Pedig az embereket nagyon érdekli a korrupció témája, még akkor is, ha lassan követhetetlenül sok ügy kerül napvilágra.

Az a feladatunk, hogy minden lehetőséget megtaláljunk az emberek tájékoztatására, mert tudniuk kell: soha ennyi és ennyire nyílt lopás nem történt még az országban. Szerintem azért van esély a kormányváltásra ilyen kormánypárti médiatúlsúly és gazdasági konjunktúra mellett is, mert az embereknek elegük van az intézményi szintű lopásból.

- Egy évvel ezelőtt úgy fogalmazott: amíg választásokon keresztül vezethet visszaút a demokráciába, addig leváltható Orbán Viktor. Most is így látja vagy már átléptük a "vörös vonalat"?

- Nem tudom megmondani, abban viszont biztos vagyok, hogy ha az idei választás után megint ötven százaléknál többet kap a Fidesz, akkor mindent ugyanúgy tud folytatni. Nem hagyja abba a sajtó ellehetetlenítését és küszöbön áll a bíróságok bekebelezése is. Egy egyszerű miniszteri rendelettel beültetik majd a saját embereiket minden fontos székbe. A Fidesz politikusai számára ugyanis a tét az, hogy később börtönbe kerülnek-e, vagy sem. Ezért minden nemtelen eszközt bevetnek, hogy a hatalmukat megtartsák, úgyhogy most kell leváltani őket, mert abban szkeptikus vagyok, hogy 2022-ben Orbán leváltható lesz-e.

- Az ellenzékben mindenki abban érdekelt, hogy 2018-ban leváltsák Orbánt?

- Vannak olyan ellenzéki politikusok, akik szerint a mostani választást nem lehet megnyerni. Nem is baj szerintük, ha az ellenzék egy része elsüllyed és jön egy válság az országban, amelynek a romjain 2022-ben berobognak a hatalomba. Abban igazuk van ugyan, hogy a rendszer gazdaságilag egy kártyavár, de akik a mostani elképesztő kormánypárti lejárató kampányok láttán azt mondják, hogy 2022-re kell gyúrni, azoknak egyetlen stratégiájuk lehet: alkut kötni a Fidesszel, amiért cserében kapnak a kormánypárttól médiafelületet, és ígéretet rá, hogy nem fogja őket lejáratni.

Csakhogy egyrészt nem hülyék a fideszesek, ha azt látják, hogy romlik a megítélésük, elzáródnak majd a nyilvánosságot biztosító fideszes csapok és a lejáratás mégis megérkezik. Másrészt, ha mégis sikerülne 2022-ben hatalomra jutni az ügyeskedőknek, a Fidesznél ott maradnak az ellopott brutális nagyságú milliárdok és a médiafölény. Könnyen felhergelnék az embereket és néhány hónap, maximum év után vissza is térnének a hatalomba.

- Kikre gondol?

- Nem azért kapom a fizetésem az Országgyűléstől, hogy az ellenzéket bíráljam. Nekem a kormány bűneivel kell foglalkoznom. Azt ugyanakkor szeretném hangsúlyozni: a 2022-re várás óriási tévedés, ráadásul súlyosan tisztességtelen, mivel aki így gondolkozik, az ország helyzetét kockáztatja.

- Mi baja van önnel Schiffer Andrásnak? A múltkor a volt LMP-társelnök azt írta a Facebookon, hogy nem szokott önnel beszélni.

- Nem tudom, hogy van-e baja velem. Az LMP minden tagja ismeri a telefonszámomat, mindenkivel szívesen beszélek. Tény, hogy András egy ideje nem hívott.

- Az LMP-ben érzi a bizalmat?

- Amíg a párt igényt tart rám, addig csinálom, ha nem, - ami egy rendesen működő rendszerben előbb utóbb eljön-, akkor abbahagyom. A listaállításnál külön szavaztunk a második helyről és a párt 75 százaléka támogatott, tehát úgy érzem, megvan a bizalom.

- Miközben ön nem zárta ki, hogy Mellár Tamást támogassák, az LMP jelenleg úgy tűnik, elindítja saját jelöltjét Pécsen.

- Továbbra is azt mondom, hogy lehetnek megegyezések a párthoz nem tartozó emberekkel is. A lényeg, hogy ők valóban érdekeltek legyenek a változásban. Ebben az ügyben a párt demokratikusan megválasztott szerveinek kell dönteni, én akkor fogok beszélni, ha ezek a döntések megszülettek.

- Karácsony Gergely, az MSZP és a Párbeszéd közös miniszterelnök-jelöltje többször hangsúlyozta, hogy az utolsó pillanatig is várna az LMP-re. Van oka reménykedni?

- Karácsony Gergely nem buta fiú és nyilván vannak dolgok amiben egyet is értünk (bár a politikai mozgásában nem mindig látom a logikát és következetességet.). Amiben nagyon nem értek vele egyet, hogy csak arról beszél, szerinte milyen technikákkal lehet leváltani a kormányt. Elfecsérelt minden nap, amikor erre használja az egyre zsugorodó médiafelületet. Lehet az ellenzéki pártok együttműködéséről beszélni, ezek lehetnek szükségesek is, de nem szabad ennek uralnia a közbeszédet, ebben biztos vagyok.

Névjegy

  • Hadházy Ákos 1974-ben született Debrecenben. Gyermekéveit egy kis tolnai faluban, Fácánkerten töltötte.
  • A pécsi Leőwey Gimnázium német tagozatán érettségizett, majd az Állatorvostudományi Egyetemen diplomázott, egy szemesztert Tempus ösztöndíjjal a giesseni Justus Liebig egyetem állatorvosi karán teljesített.
  • 1998 óta Szekszárdon dolgozik magánállatorvosként.
  • 2006 és 2014 között Szekszárdon fideszes önkormányzati képviselő, a gazdasági, majd a kulturális bizottság tagja. 2013-ban a trafiktörvény végrehajtása és a korábbi helyi és országos korrupciós ügyek elleni tiltakozásul kilépett a Fideszből.
  • 2014 óta az LMP tagja, 2015 óta a párt antikorrupciós szakszóvivője, majd 2016-tól társelnöke. Kiemelt figyelmet szentel az európai támogatásokat érintő rendszerszintű visszaélések felderítésének.

nepszava.hu