h i r d e t é s

A bíróság fuldoklik a quaestoros bűnjelekben

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A bíróság fuldoklik a quaestoros bűnjelekben

2016. július 17. - 08:39
0 komment

Adattengerbe fulladt a Quaestor-per e heti három tárgyalási napja a Fővárosi Törvényszéken.

A kép illusztráció!

Tarsoly Csaba, a brókercég tulajdonos-vezérigazgatója és 10 vádlott-társa azért állt a bíróság elé, mert sok tíz milliárdos csalással, sikkasztással és más bűncselekményekkel vádolta meg őket az ügyészség. Azonban informatikai szakemberek meghallgatására is szükség volt, ugyanis több millió elektronikus bűnjel kezelési módszerének értékelésére nélkülük sem a bíróság, sem a védők, de még a vádlottak többsége sem képes. 

Az elektronikus bűnjelek 104 CD-t és DVD-t, és egy 5 terabájtnyi adattal teli merevlemezt tesznek ki, ezek kezelése okoz gondot. Az ügyész viszont még a szakértői beszédek előtt azt indítványozta, hogy az informatikai szakembereket csak a vádlottak után hallgassa meg a bíróság, mert szerinte a tervezett menetrend sérti a büntetőeljárás törvényességét. Idzikné Novák Csilla bíró azonban elutasította a vád indítványát, mondván: problémás kezelni az ügyészség által az adathalmazhoz kinyomtatott tartalomjegyzéket és a „használati utasítást.”

A kedden kezdődött perben az ügyészség öt vádpontban összesen 5458 rendbeli csalást és sikkasztást ró a tizenegy vádlott terhére, ebből 753-at kifejezetten Tarsoly Csabának tulajdonít. Az ügyészség ötvenmillió forintnál nagyobb kárt szenvedett 232 befektető sérelmére emelt vádat csalás miatt, de a Quaestor csődje körülbelül 32 ezer embert károsított meg, megközelítőleg 77 milliárd forinttal.

A jegybank vizsgálata szerint a Quaestor Értékpapír Zrt. 210 milliárdos vállalatikötvény-kibocsátásából 150 milliárdnyi fiktív volt. A 2500 oldalas vádirat szerint a bűnszervezet Tarsoly Csaba irányítása alatt működött, hozzá csatlakoztak a Quaestor-csoport vezetőtestületének tagja. Az ő feladatuk volt, hogy a felügyeletet megtévesszék, az eltulajdonított értékpapírokról titkos nyilvántartást vezessenek.

Az LMP ismételten felszólította a kormányoldalt pénteken, hogy járuljon hozzá a brókerbotrányokat vizsgáló országgyűlési bizottság létrehozásához. Az ellenzéki párt szerint az ügy nem állna meg itt, mert szerintük a brókerbotrányokat politikai összefonódások és a megfelelő pénzügyi felügyelet hiánya is segítette.

nepszava.hu