Vályi Gergő negyedik helyezett a sportmászók ifjúsági Európa-bajnokságán

2perc
Eddig olvastam
a- a+

2022. július 17. - 13:20

A tízfős magyar válogatottból a korábbi ifjúsági Európa-bajnok Vályi érte el a legjobb eredményt, egyetlen mozdulattal maradt le a dobogóról

Vályi Gergő - Fotó: IFSC

A Magyar Versenymászó Válogatott ismét több korcsoportban, összesen tíz sportmászót indított az Augsburgban megrendezett IFSC Ifjúsági Európa-bajnokságon, mindannyian a nehézségi versenyszámban indultak. A legnagyobb figyelem a három olimpiai aspiránst, Radics Attilát, Tusnády Nimródot és Vályi Gergőt kísérte. Aktuális korcsoportjaikban mindhárman évek óta a kontinens legjobbjai közé tartoznak: Vályi Gergő „Gege” 15 évesen, 2019-ben Európa-bajnoki címet szerzett a 16 év alatti korosztályban, Radics Attila ifjúsági világbajnoki 4. helyezett, Tusnády Nimród pedig már a felnőttek között is volt középdöntős Európa-kupán, ami ilyen fiatalon komoly fegyvertény.

Radics Attila - Fotó: IFSC

A selejtezőből mindhárman továbbjutottak a húszfős középdöntőbe, ott viszont egy „ugrós” elem megtréfálta Attilát és Nimródot is, így ők a 14., illetve 17. helyen zárták a versenyt. Gege viszont, aki a középdöntőbe csak a surranópályán, a 20. helyen jutott be, itt főnixmadárként szárnyalt és a második helyen jutott tovább a döntőbe. Ott végül egyetlen mozdulattal maradt le a bronzéremről, és lett negyedik. Az önmagával mindig kritikus Gege így értékelt a verseny után:

„Nagy szerencse kellett, hogy bejussak a középdöntőbe. Aztán másnap reggel nagyon rosszul éreztem magam melegítésnél, ezért kicsit elfagyva mentem ki a középdöntőt mászni. Én is meglepődtem, de ott egyből jobb lett, és elmúlt ez az érzés. Nagyon jó mozgású út volt, és nagyon tetszett, hogy az útépítők úgy alakították ki az utat, hogy ne legyen egyből átlátható a megoldási kulcs. Itt sikerült megszereznem a második helyet, ami a selejtező 20. helye után eléggé meglepett.  A döntőben arra számítottam hogy nagyon nehéz lesz az út eleje, és a selejtezők után kevés önbizalommal nem vártam túl sokat. Az izgulás azonban elmúlt, amikor átmentem az elején a nehéz részen. Az út tetejéhez közeledve viszont arra számítottam, hogy az is elég lesz a dobogóhoz, ha még pár mozdulatot tudok menni, ezért megállás nélkül másztam tovább, így ez inkább már csak menekülés volt. Jobb eredményt is elérhettem volna, ha ott inkább megállok picit pihenni, és párat rázok a karomon.”

A magyar versenymászók a hazai szövetség szerény eszközeihez mérten maximális támogatásával, szervezett edzésmunkával és nemzetközi versenyprogrammal készülnek a következő nyári olimpiákra. A Tokióban olimpiai sportágként bemutatkozott sportmászás világszerte rendkívüli mértékben növekvő népszerűségnek örvend. A sportág tömegsport szinten már régóta közkedvelt, hiszen ez a legösszetettebb mozgásforma, amely egyben remek fejlesztő is.

Az augsburgi mászóközpont - Fotó: IFSC

A Magyar Versenymászó Válogatott eredményei a 2022-es IFSC Ifjúsági Európa-bajnokságon a nehézségi versenyszámban: