h i r d e t é s

Ukrajna potenciális uniós tagságán Törökország vérszemet kapott

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Ukrajna potenciális uniós tagságán Törökország vérszemet kapott

2022. március 03. - 08:59

Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke kedden kijelentette, hogy üdvözli az Európai Unió szándékát, hogy akár felvennék Ukrajnát a soraik közé.

Recep Tayyip Erdoğan - Fotó: Dokugan Keskink / Anadolu Agency via AFP / nepszava.hu

Erdogan a koszovói elnökkel, Vjosa Osmanival tartott találkozóját követően megrendezett sajtótájékoztatón kapott kérdést arra vonatkozóan, hogy mit szól Ukrajna potenciális uniós tagságához, illetve támogatja-e az EU és a NATO bővítését:

Üdvözöljük a szándékot, hogy Ukrajna számára uniós tagságot biztosítanának. Már csak azt kérdezem az Európai Unió tagjaitól, hogy akkor viszont miért zavarja őket Törökország potenciális tagsága?

Erdogan felszólította a kereskedelmi blokkot, hogy mutasson „hasonló érzékenységet” Törökország csatlakozási kérelmének elbírálása során, mint amit Kijev potenciális tagsága kapcsán mutattak – idézte a Daily Sabah.

Törökországot is így a napirendetekre helyeznétek, ha megtámadnának minket?

– tette fel a költői kérdést Erdogan, utalva a kettős mércére. Törökország még 1987-ben nyújtotta be csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, de 2005-ig meg se kezdték az erről szóló tárgyalásokat.

Törökország kapcsán számos aggálya felmerült már az Európai Uniónak, többek között kisebbségvédelmi, demokratikus és jogállami aggályok. Erdogan a 2016-os puccskísérlet óta nagyon megerősítette a hatalmát, nagyon sok független sajtóterméket bezártak óta és több ezer embert bebörtönztek, aki kritikus volt a kormánnyal.

Erdogan kijelentette, hogy Törökország a NATO-terjeszkedést is támogatja, elmondása szerint a „világbékét” szolgálná, ha erős és nagy NATO lenne. Ankara pedig jelezte, hogy mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy Koszovót is felvegyék a fegyveres szövetségbe.

Törökország Ukrajnával és Oroszországgal is relatíve jó kapcsolatot ápol, ezért már több soron felajánlotta, hogy közvetítőként részt venne a konfliktus megoldásában. A háború kirobbanása azonban inkább Ukrajnához és a Nyugathoz sodorta közelebb Ankarát, többek között a Boszporuszt és a Dardanellákat is lezárták az orosz hadihajók előtt. (liner.hu)