h i r d e t é s

Tusk: fenn kell tartani az egységet a szabályokon alapuló nemzetközi rend érdekében

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Tusk: fenn kell tartani az egységet a szabályokon alapuló nemzetközi rend érdekében

2017. május 26. - 19:05

Az ET elnöke a G7 csúcstalálkozóján elmondta: a fő témák a világgazdaság, a polgárok biztonsága és a környezeti fenntarthatóság lesznek. - írja a gepnarancs.hu.

Forrás: vg.hu

Mivel a világ országai egyre gyakrabban szembesülnek a békére és biztonságra veszélyt jelentő stratégiai globális problémákkal, fenn kell tartani az egységet a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelme érdekében – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a szicíliai Taorminában, a világ hét legfejlettebb ipari országát tömörítő G7 csoport kétnapos csúcstalálkozóján elmondott köszöntőjében pénteken.

Tusk elmondta, a csúcstalálkozó fő témái a világgazdaság, a külpolitika, a polgárok biztonsága és a környezeti fenntarthatóság lesznek.

Az 1975-ben alakult G7-csoportnak Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Japán és Olaszország, továbbá az 1986-ban csatlakozott Kanada a tagja. A találkozókon szokás szerint részt vesznek az ENSZ, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az Európai Unió (EU) képviselői is.

Tusk hozzátette, nem titok, hogy a G7 csoport vezetőinek álláspontja bizonyos kérdésekben különböző, de egységet kell mutatniuk az olyan problémák megoldásában, mint a szíriai háború, az orosz agresszió Ukrajnában, az észak-koreai nukleáris és ballisztikus rakétakísérletek, vagy a Dél-kínai-tengeren folytatott területszerzés.

Ha a G7 csoport nem mutat egységet, a világ helyzete kikerülhet az irányítás alól

– vélekedett.

Tusk reményének adott hangot, hogy a vezetők egységet mutatnak az ukrán konfliktussal kapcsolatban.

Kijelentette, támogatja Ukrajna függetlenségét, területi integritását és szuverenitását. Leszögezte, a konfliktus megoldása csak a minszki megállapodások teljes körű végrehajtásával érhető el

– tette hozzá.

Az elnök arra szólította fel a vezetőket, legyenek egységesek a “szíriai brutalitás” befejezése melletti elhatározásukban is.

Készen kell állnunk arra, hogy növeljük erőfeszítéseinket a terrorizmus felszámolására Szíriában, és megtaláljuk a politikai rendezés eszközeit

– fogalmazott.

Véleménye szerint felelősség terheli a csoport azon tagjait, akik – mint Irán és Oroszország – együttműködtek Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerével.

Ahelyett, hogy időt vesztegetnénk, használni kell a befolyásunkat, hogy valós tűzszünetet hozzunk létre,

megállítsuk a vegyi fegyverek használatát, valamint biztonságos és azonnali humanitárius hozzáférést biztosítsunk minden rászorulóknak 

– jelentette ki.

Végezetül elmondta, a migrációs válság kezelésében is szükség van a G7 csoport egységére.

A csúcstalálkozó helyszínére utalva hozzátette, a globális kihívás ugyanis Szicíliában is valódi probléma. Az Európai Unió célja a jelenlegi nemzetközi szintű együttműködés szintjének fenntartása a válság kezelésében.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, a G7 tagjainak feladata, hogy megértessék a globalizáció működését azokkal, akik nem látják, hogy az hogyan szolgálja a javukat.

Elmondta, az európaiak 45 százaléka véli úgy, hogy a globalizáció veszélyt jelent, nem pedig lehetőséget.

A G7-eknek megfelelő módon kell kezelniük ezt a helyzetet, és a közös értékek – mint a szabadság, a demokrácia és a jogállamiság, valamint az emberi jogok

– mentén többoldalú megoldásokat kell keresniük a problémák megoldására. Hidakat kell építeni, nem pedig falakat

– hangsúlyozta.

A G7-csúcstalálkozó olyan fórum, amely fontos szerepet játszik a világban felbukkanó kihívásokra adandó globális válaszlépések kialakításában, a G20 (a világ 19 legnagyobb gazdaságú országa, valamint az Európai Unió alkotta) csoporttal kiegészítve pedig globális gazdasági koordinációs tevékenységét folytat.

A G7-ek fórumán az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Japán, Kanada, Németország, Olaszország és az EU vezetői vesznek részt.

Az EU-t a május 26-27-i G7-csúcstalálkozón Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke képviseli.

A világ vezetői Taormina utcáin sétáltak végig, a francia elnököt megtapsolták.

Gyalog sétáltak végig helyiek és turisták között a világ hét iparilag legfejlettebb országának (G7) vezetői a szicíliai Taormina utcáin pénteken, ahol csúcstalálkozójuk biztonsági és aktuális külpolitikai kérdések megvitatásával kezdődött, és már a helyszínre tartanak a G7-ellenes tüntetés résztvevői is.

A csúcs zárónyilatkozatának tervezete a migrációra és a határvédelemre is kitér

– jelentette az olasz sajtó.

A csúcstalálkozó ünnepélyes megnyitója Taormina ókori görög színházában volt, ahol a csoportkép után az olasz légvédelem vadászgépei húztak zöld, fehér, píros füstcsíkot az égre a csoport állam- és kormányfőinek tiszteletére.

A házigazda Paolo Gentiloni olasz kormányfő, Angela Merkel német kancellár, Theresa May brit kormányfő, Emmanuel Macron francia elnök, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Shinzo Abe japán kormányfő gyalog tette meg az utat a G7-csúcstalálkozónak helyet adó San Domenico szállodáig. Egyedül Donald Trump amerikai elnök ült be egy nyitott golf-kocsiba.

Végigsétáltak Taormina utcáin a kisváros lakosai és a turisták között.

Nagy taps mindenekelőtt Emmanuel Macront és Justin Trudeaut kísérte. A politikusok feleségei ezzel egy időben a közeli Catania városában tettek látogatást, ahol együtt ebédeltek.

A G7-találkozó megnyitásakor Paolo Gentiloni azt mondta, Szicília szigete jelképes helyszín, mivel “híd a Földközi-tenger két partja között”.

Az olasz miniszterelnök hozzátette, reméli a csúcs gyönyörű helyszíne ösztönzi a résztvevőket arra, hogy szebbé tegyék a világot.

A csúcs biztonsági és aktuális nemzetközi politikai kérdések megvitatásával kezdődött.

Sajtóértesülések szerint az ülésen Theresa May felhívást tesz a nagy internetes közösségi oldalak működtetőihez a korábbinál konkrétabb és hatásosabb közreműködést sürgetve a terrorizmus elleni küzdelemben.

A politikusokat kísérő delegációk lázasan dolgoznak a szombatra készülő záródokumentumon, amelyben a biztonság, a terrorizmus elleni fellépés, a környezetvédelem és számos más téma mellett a határok védelme, valamint a migráció is szerepel.

Az Ansa olasz hírügynökség úgy tudja, a zárónyilatkozat tervezete kimondja, hogy a

migráció kezelése és ellenőrzése hosszú távú válságmegoldást követel, menekültek és gazdasági bevándorlók közötti különbségtétellel.

A nyilatkozat a migrációt kiváltó okok megoldását szorgalmazza a kiinduló országok segítésével.

A dokumentum vázlata leszögezi:

a menekültek emberi jogainak tiszteletben tartásával megerősítjük az államok szuverén jogát is saját határaik ellenőrzésében,

a migráció korlátainak világos meghatározásával, nemzeti biztonságuk és gazdasági jólétük érdekében.

A G7-csúcson most először résztvevő Emmanuel Macron új francia elnök és Justin Trudeau kanadai kormányfő kétoldalú megbeszélést tartott. A két fiatal politikus hangsúlyozta, hogy koruknál fogva saját generációjuk kihívásaival kívánnak szembenézni.

A francia elnök Theresa May brit kormányfővel is egyeztetett, elsősorban a terrorizmus elleni együttműködésről.

A csúcstalálkozón a jelentősebb nemzetközi nem kormányzati szervezetek (NGO) is részt vesznek. A természetvédelmi világalap (WWF) “erős jelzést” sürgetett a G7-től az éghajlatváltozást érintő döntésekben.

Természetvédők és más tüntetők százai indultak el a szicíliai csúcs helyszínére, többek között komphajókkal a szombatra meghirdetett tüntetésre, a Taormina tengerpartján található Giardini Naxosba, ahol az üzlettulajdonosok szombaton ki sem nyitnak.

A G7-ek környezetvédelmi minisztereinek találkozója egyébként Bolognában lesz június 10. és 12. között.

A G7-nek este a taorminai színházban a Scala milánói operaház zenekara ad koncertet, majd Sergio Mattarella olasz államfő várja őket díszvacsorára. Szombaton Paolo Gentiloni és kollégái sajtókonferenciájával zárul a találkozó.

gepnarancs.hu