h i r d e t é s

Tiltakozásból lekapcsolták a Parlament fényeit

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tiltakozásból lekapcsolták a Parlament fényeit

2020. december 25. - 06:11

Szenteste előtt egy nappal lekapcsolták a díszkivilágítást Budapesten és több megyei jogú városban is. A részt vevő polgármesterek így tiltakoznak, jelezve a lakosságnak, hogy szerintük a kormány gazdaságvédelmi intézkedése ellehetetleníti az önkormányzatokat.

Orbán Viktor szombaton jelentette be a kormány akciótervét, amely a járvány miatt válságba jutott vállalkozókat hivatott megsegíteni. A döntés értelmében a kis- és középvállalkozások, illetve az egyéni vállalkozók iparűzési adóját felére csökkentik.

"A nagyobb városok önkormányzatai teljesen kiszolgáltatottá válnak"

A vállalatok adózásában azonban ez a kedvezmény nem egy szignifikáns tétel, a nagyobb városok önkormányzatainak viszont a költségvetésük felét vagy akár kétharmadát jelenthetik az iparűzési adóból származó bevételek, így teljesen kiszolgáltatottá válnak a döntéstől – vélik az akcióterv kritikusai, köztük Bucsky Péter, a G7 gazdasági újságírója.

"Kapnak egy csomó költséget a nyakukba, ugye pont a koronavírus miatt, elvonnak tőlük rengeteg forrást, és emellett nem tudnak mit csinálni, és még ehhez hozzájön, hogy az önkormányzatok nem tudnak hitelt se felvenni állami jóváhagyás nélkül – innentől kezdve pedig ellehetetlenül tényleg a leginkább érintett önkormányzatok helyzete"- fogalmazott Bucsky Péter. Továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy 2021-ben kormányrendelet szerint az önkormányzatok nem emelhetnek adót, sem szolgáltatási díjakat – hívta fel még rá a figyelmet Bucsky Péter.

"Ez nagyon komoly segítség"

Az iparűzési adó nem vállalkozásbarát a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint. A járványhelyzet leginkább a vendéglátóipart, az idegenforgalmat és a szolgáltatói szektorokat érintette tragikusan, ahol nagyon sokan egyéni vállalkozók, és katáznak.

"Az, hogy önmagában megmaradhat ez az adózási rendszer a továbbiakban, ez önmagában is egy komoly segítség és még a helyi iparűzési adóban is egy több tízezer forintos – 25 ezer forintos éves könnyítést kaphatnak" - fogalmazott Perlusz László.

A rendelkezés nem oldja meg sem a taxisok, sem az idegenvezetők gondját

A taxisokat súlyosan érinti a járvány második hulláma. Az első hullám alatt kapott mentőcsomaghoz hasonlót kérnek a kormánytól, mert a kötelezettségeiket továbbra is fizetniük kell: "Biztosítási díjak, járulékoknak a fizetése, különböző adónemeknek a befizetése, a szervizdíjak, az üzemanyagárak, ezek nem tűntek el, hiszen folyamatosan jelen vannak" - fogalmazott Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség elnöke.

"Minden egyes segítségnek örülünk és eddig is örültünk, de a probléma igazi gócát ez a 25 ezer forintos kedvezmény nem fogja megoldani." - Metál Zoltán elnök, Országos Taxis Szövetség

"Nekünk a kata elengedése lenne segítség" - mondta a Magyar Idegenvezetők Egyesületének elnöke, Deák Judit. Az idegenvezetők is többségében egyéni vállalkozók - turisták viszont március óta nincsenek. Így bevétel sincs.

"Európa minden országában, kivéve Koszovót, kapnak az idegenvezetők támogatást" - mondta Deák Judit, hiányolva a magyar kormány támogatását. A magyar idegenvezetők bevétel híján, előfordul, hogy a katájukat sem tudják befizetni. Deák Judit becslése szerint kollégáinak körülbelül fele már más szakmában dolgozik. (Euronews)