h i r d e t é s

Nyílt levél Schmidt Máriának

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nyílt levél Schmidt Máriának

2017. május 02. - 14:29

Közel sem oly mélyen tisztelt Nagysasszony!

Forrás. 444.hu

Azért bátorkodom írni kegyednek, mert hallottam a készülőben lévő civil törvény kapcsán az Echo tévé műsorában tett kijelentését. Mint volt szíves ország-világ tudtára adni:

„Meg lesz ez a civil törvény, aminek az lesz az eredménye, hogy a 444-re rá lesz rakva, hogy Soros György által támogatott site.”

Fontosnak éreztem pontosan idézni Önt, ismerve az Echo nézettségének elszomorító statisztikáját (jelesül, hogy akad még egy-két ember, aki nézi a távirányító keresése közben). Részint, hogy célkitűzéséhez hozzájárulva valóban szélesebb körhöz eljusson az Ön által oly lelkesen hirdetett Ige, részint pedig azért, hogy figyelmét felhívjam néhány apró hiányosságra.

Bizonyára egyetértünk abban, hogy a sajtónak a köz szolgálata, elsődleges funkciója szerint a tájékoztatás a legfontosabb. Mert a népnek joga van tudni mindazon döntésekről, amik életét meghatározzák. Ellenkező esetben a társadalom széthullana, hiszen nem értesülne azokról a konszenzusokról, amik együvé tartozását bármely nemzetnek biztosítják.

Fontos kérdés továbbá, hogy a sajtó termékek hitelességét ellenőrizni lehessen.

Azonban a digitális korban ennek fedezésére az eladott példányszám, különösen az online sajtó esetében közel sem elég.

Mint többszörösen kitüntetett történésznek, tisztában kell lennie az 1848-as 12 pont tartalmával. Annak első pontja világosan kimondja:

  1. Kivánjuk a’ sajtó szabadságát, censura eltörlését.

Éppen ezért lett bevett gyakorlat a független sajtó kormányzati támogatása (valamiért akkor nem volt alapfeltétel, a párthűség). Azonban az azt követő időszakban az kormányzatok arra használták a szabad sajtó anyagi függését, hogy saját hatalmi játszmáik eszközévé tegyék a tájékoztatás platformjait.

Eljött és el is múlt a rendszerváltás, valamiért azonban az újságírás helyzete mit sem változott. Noha a forgalom az olvasottság tükrében érthetetlen, hogyan lehetséges, hogy egy olyan forgalmú napilap, mint a Népszabadság megszűnt. Nem kevésbé érthetetlen, hogy az olvasottság tekintetében valahol a helyi kiadványok szintjén mozgó Heti Válasz, Demokrata és társai, hogy tudnak szerkesztőségeik tagjainak csillagászati összegeket kifizetni, mindezt úgy, hogy hitelessége ezen nyomtatványoknak komoly kétségeket támaszt.

Így aztán – és feltéve, hogy Ön igazat állít – a szakmának élő újságírók érthetően kénytelenek befektetőket keríteni.

A kérdés sokkal inkább az, hogy ha valóban Soros György támogat minket, akik civilekként kritikát merünk  – azt érvekkel és bizonyítékokkal alátámasztva – megfogalmazni, ugyan miért kell nekünk Soros Györgyhöz fordulnunk?

Mit nem tesz meg a kormány, első sorban a Fidesz, ami szükségessé teszi, hogy szakma fennmaradásáért egy milliárdos mecénáshoz kell fordulnunk?

És ha ez valóban így van, hogy lehet az, hogy Ön, „Schmidt Mária, Orbán korábbi főtanácsadója, a Terror Háza igazgatója hároméves kutatási ösztöndíjat nyert a Soros Alapítványtól a magyar zsidóság XX. századi történelmének tanulmányozására ­1985-ben”? Ez nem veti fel az Ön hitelének kérdését saját állításai tükrében?

Nem merve reménykedni válaszában búcsúzik egy másik Soros ügynök, e sorok szerzője

Üdvözlettel

Egy állástalan civil újságíró