h i r d e t é s

Nyakunkon a hatodik tömeges kihalási hullám

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nyakunkon a hatodik tömeges kihalási hullám

2023. május 24. - 09:32

Nyakunkon a hatodik tömeges kihalási hullám, figyelmeztetnek a tudósok

A Biological Reviews című folyóiratban közzétett új tanulmány szerint a vadon élő állatok és növények globális pusztulása lényegesen aggasztóbb a helyzet, mint az korábban gondolták, mivel a bolygó fajainak csaknem felénél gyors populációcsökkenés tapasztalható – írja a CNN

Egyes tudósok szerint a hatodik tömeges kihalási hullám küszöbén állunk, amelyet ezúttal már az ember irányít. Mint írták, az ember már eddig is rengeteg fajt kiirtott és még többet sodort a kihalás szélére a vadon elpusztításával, de az éghajlatváltozás is fontos tényezője a fajok visszaszorulásának. És a legrosszabb hír, hogy a Föld felmelegedésének egyre súlyosabb hatása lesz az élőlényekre.

A tanulmány szerzői világszerte több mint 70 ezer fajt, köztük emlősöket, madarakat, hüllőket, kétéltűeket, halakat és rovarokat elemeztek, hogy megállapítsák, hogy a populációik hogyan alakultak az elmúlt időszakban. A tudósok szerint a fajok 48 százalékának csökken a populációnagysága, és kevesebb, mint 3 százalékuknak növekszik.

A társszerző Daniel Pincheira-Donoso, a Belfasti Queen's Egyetem munkatársa szerint az eredményeik drasztikus riasztást jelentenek.

„Más, jóval kisebb fajszámon alapuló tanulmányok is azt mutatták, hogy a jelenlegi "kihalási válság" súlyosabb, mint azt általában értékelik” – mondta, hozzátéve, hogy a friss tanulmány csak megerősítette ezt.

A kihalási válságot évtizedek óta azok a címkék határozzák meg, amelyeket a Természetvédelmi Világszövetség, az ENSZ egyik bizottsága rendel minden egyes fajhoz, amelyet egy adott időpontban értékelnek. Eszerint az IUCN vörös listája a fajok mintegy 28 százalékát a kihalással fenyegetett fajok közé sorolja – magyarázta a szakember.

Pincheira-Donoso kifejtette azt is, hogy a friss tanulmány nem azt mutatja meg, hogy egyes fajok veszélyeztetettnek minősülnek-e vagy sem, hanem azt, hogy a populációik mérete gyorsan és fokozatosan csökken-e vagy sem. Azért is vizsgálják ezt, mert a populációk csökkenő tendenciái a kihalások előjelei.

Az értékelés szerint az IUCN vörös listáján jelenleg a "nem veszélyeztetettnek" minősített fajok 33%-a valójában a kihalás felé halad.

A jelentés szerint az emlősök, a madarak és a rovarok mindannyian fajcsökkenést szenvednek el, de a kétéltűek különösen súlyosan érintettek, és számos fenyegetéssel - többek között betegségekkel és éghajlatváltozással - kell szembenézniük. A halak és a hüllők esetében jobb a helyzet, mivel több faj populációja inkább stabilnak, mintsem csökkenőnek tűnik. Kiderült az is, hogy földrajzilag a csökkenés a trópusokra koncentrálódik. Ennek egyik oka, hogy "a trópusi állatok érzékenyebbek a környezeti hőmérséklet gyors változásaira" - mondta Pincheira-Donoso.

Brendan Godley, az Exeteri Egyetem professzora szerint a kutatás új betekintést nyújt a populációs trendekbe. "Ez egy rendkívül nagy hatású tanulmány, amely az egész világra, valamennyi gerinces állatcsoportra és rovarra kiterjed" - mondta Godley, aki egyébként nem vett részt a tanulmány készítésében.

Godley beszélt arról is, hogy vannak pozitív történetek arról, hogy egyes állatokat sikerült visszahozni a kihalás széléről, beleértve a nagy bálnákat és a tengeri teknősöket. Azonban hozzátette, hogy mindannyiunkat nagyon meg kellene riasztani ezekkel az eredményekkel, hogy ne történjen baj.

"Virágzó populációk, fajok, élőhelyek és ökoszisztémák nélkül nem tudunk fennmaradni" - mondta. (atv.hu)