h i r d e t é s

Nincs megállás, magasan Európa csúcsán a magyar infláció

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nincs megállás, magasan Európa csúcsán a magyar infláció

2021. július 17. - 07:53

Továbbra is az Európai Unió legmagasabb inflációja van Magyarországon, ráadásul a júniusi 5,3%-os érték jelentősen meghaladja még a második helyezett lengyel 4,1%-os értéket is – derül ki az Eurostat pénteken közzétett statisztikájából. Az adat alátámasztja azt is, miért kellett a magyar jegybanknak elsőként szigorítania a monetáris kondíciókon. - írja a Portfolio

A kép illusztráció! - Forrás: Agroinform

Hónapok óta megszokhattuk, hogy a magyar infláció nem csak itthon ér el többéves csúcsot, hanem Európában is a legmagasabbnak számít. Áprilisban és májusban nyolc és félév után emelkedett 5% fölé az áremelkedés üteme, majd júniusban meglepetésre még tovább erősödött az árnyomás, 5,3%-kal emelkedtek a fogyasztói árak.

Mindez azért volt meglepő, mert a tavaszi megugrásra előzetesen számítani lehetett, viszont az elemzők azt gondolták, hogy nyárra kicsit enyhül majd a nyomás. A várakozások szerint ez az enyhülés júliusra halasztódhat. Az áprilisi és májusi ugrást még lehetett magyarázni a tavalyi alacsony bázissal és a dohánytermékek jövedéki adójának emelésével, azonban az elemzők szerint júniusban már megmutatkoztak a gazdaság újranyitásának első hatásai is.

Az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint az 5,3%-os magyar infláció továbbra is rekord Európában, ráadásul még nőtt is a különbség. A második helyen a 4,1%-os lengyel áremelkedés volt júniusban, míg a dobogóra a 3,7%-os észt infláció fért még fel. A régióban a román áremelkedés 3,5%-os volt, a cseh pedig 2,5%-os. Az EU-ban egyedüliként Portugáliában csökkentek az árak júniusban tavalyhoz képest.

A havi alapú áremelkedésben a 0,4%-os magyar adat Európa középmezőnyében volt júniusban. A májushoz mért áremelkedés csak Máltán, Görögországban, Észtországban és Cipruson érte el az egy százalékot. A régióban a magyar adat átlagosnak mondható, csak a 0,1 százalékos lengyel drágulás volt alacsonyabb.

A mostani adat megerősítette azt, miért kellett a magyar jegybanknak elsőként szigorítania júniusban, az MNB 0,9%-ra emelte az alapkamatot és az egyhetes betét irányadó kamatát. A Monetáris Tanács várhatóan július végén is folytatja a kamatemelési ciklust, a kérdés csak a szigorítás mértéke lesz. Ha abból indulunk ki, hogy az infláció megugrása átmeneti jelenség, akkor sem fest jól a magyar adat, hiszen jelentősen meghaladja az európai és a régiós átlagot.

Az inflációs megugrás tartósságával kapcsolatban egyébként az egész világon bizonytalanság uralkodik. Egyrészt a tavaszi bázishatás eltűnik majd, ugyanakkor a nyersanyagok esetében az év eleje óta jelentős áremelkedést láttunk, és vannak olyan területek, ahol nem látszik egyelőre az enyhülés, ilyen például a globális chiphiány vagy a tengeri szállítások.

Az elemzők most arra számítanak, hogy júliusban várhatóan már jön a várva várt enyhülés, ugyanakkor ősszel ismét 5% környékére, vagy akár fölé is emelkedhet majd az éves infláció. Éppen ezért egyelőre az MNB sem dőlhet hátra, folytatnia kell a kamatemeléseket. (Portfolio)