h i r d e t é s

Nem átverés a saját márkás termék

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nem átverés a saját márkás termék

2017. január 25. - 18:23

Pár napja tettük közzé, milyen sokat lehet spórolni a sajátmárkás termékekkel (Pénzcentrum). Erről eszünkbe jutott az a fura, elbizonytalanító érzés, amikor vásárláskor valami nagyon olcsót teszünk a kosarunkba. Mert mi játszódik le ilyenkor a fejünkben? - kérdi cikkében a 24.hu

Pár napja tettük közzé, milyen sokat lehet spórolni a sajátmárkás termékekkel (Pénzcentrum). Erről eszünkbe jutott az a fura, elbizonytalanító érzés, amikor vásárláskor valami nagyon olcsót teszünk a kosarunkba. Mert mi játszódik le ilyenkor a fejünkben? - kérdi cikkében a 24.hu

  • Örülünk, hogy keveset fogunk fizetni.
  • De közben az is bevillan, vajon miért is olyan olcsó az adott termék. Talán csak nem azért, mert kevésbé jó minőségű, mint a többi? Mint a drágább, mint a márkás?

Szóval muszáj volt megtudnunk, mi is van az olcsóság mögött, ezért kérdésekkel soroztuk meg a boltláncokat. A cikk elkészültéig a Spar, CBA, Aldi, Lidl, Rossmann, Metro és Tesco reagált megkeresésünkre, és a meglepetés sem maradt el.

Mindnyájan régóta nyomják

A válaszokból világosan kiderült, hogy mindegyik láncnak szívügyei a sajátmárkás termékek, és viszonylag régóta így van ez. A Sparnál 1997-ben vezették be őket, a CBA-nál gyakorlatilag az üzletlánc indításával szinte egy időben jelentek meg, a Lidlnél már a hazai nyitáskor (2004-ben) a termékkínálat jelentős részét adták, a Rossmannál 10 éve megtalálhatóak, a Metrókban 15 éve, a Tescókban pedig mintegy 18 éve vannak jelen.

Több lánc is jelezte, hogy szinte minden termékkörben van sajátmárkás választékuk, és hogy folyamatosan náluk a fejlesztés, újítás (Spar, Lidl, Rossmann, Metro), a CBA pedig úgy fogalmazott, hogy az értékesítési tapasztalatok alapján folyamatosan felülvizsgálják a kínálatot. A Tesco jelezte, a megváltozott fogyasztói igények miatt számos sajátmárkás termékük  összetételét, csomagolását, ízét és formáját újították meg az évek során.
A Sparban 2300 termék (25 márka), a Tescónál 4000 élelmiszer tartozik ebbe a kategóriába és mindent idesorolnak, ami a lánc nevét viseli. A Spar és a Tesco is kiemelte, hogy a speciális vásárlói igények kielégítésére (például a bio élelmiszerek, vagy ételintolerancia mellett fogyasztható termékek) is van sajátmárkás termékük. A Lidlnél pedig a bébiételeket leszámítva mindegyik termékcsaládnál megtalálhatók a sajátmárkások – tudtuk meg. A Metrótól Tatár Csilla sajátmárka vezető kitért arra is, hogy két árszegmensben (első ár és középkategória) célcsoport és termékkategóriák szerint csoportosítva több regisztrált sajátmárkájuk van, melyek közül 8-at kezelnek kiemelten.

Az Aldi abból a szempontból „kakukktojás”, hogy náluk a sajátmárkák dominálnak, ahogy írták, őket éppen ezek a termékek jellemzik a legjobban. Vagyis fordított a helyzet, mint a többieknél, ahol a mindenhol kapható márkák mellett léteznek a sajátmárkák. Ők ugyanis úgy elégíti ki a vásárlók igényeit, hogy a sajátmárkás termékek alkotják a fő kínálatot, és amellett tartanak még a márkatermékekből is egy szűk választékot. Ahogy írták,így töltik ki a piaci réseket.

A cikk ITT folytatódik!

Forrás: 24.hu

Fotó: origo.hu

CIVILHETES szerkesztő: K. Toók László