h i r d e t é s

Négy szűk esztendő után végre jól megy a CÖF-nek

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Négy szűk esztendő után végre jól megy a CÖF-nek

2022. június 14. - 05:51

252 milliós pluszban zárta a tavalyi évet a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány, ám a Békemenetet is szervező civilek új vállalkozása, a kampányban Márki-Zay Pétert "mini Feri"-ként lejáratni igyekvő plakátokért felelős cég közben 120 milliós veszteséget termelt. - írja a hvg.hu

A CÖF vezetői - Forrás: 444.hu

Kijött a gazdálkodási mélypontot, 511 milliós veszteséget hozó 2017-es év jelentette gödörből a kormány- és Orbán Viktor melletti szimpátiatüntetéseket, vagyis a Békemeneteket szervező Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA), amely a 2021-es évet már csaknem negyed milliárd forintos plusszal zárta. A CÖKA (és a nyilvánosságban az alapítványt képviselő Civil Összefogás Fórum) májusban leadott tavalyi éves beszámolójából kiderül, hogy tavaly az alapítvány összes bevétele 557,12 millió forint volt, ennek pedig túlnyomó része, 88 százaléka adományként és támogatásként érkezett, saját bevétel mindössze 68 millió forint volt.

Ezzel a 2010 óta létező, de csak 2015 óta közhasznú minősítésű alapítvány történetének második legnagyobb bevételét könyvelhette el, mivel csak 2016-ban folyt be ennél több, 582 millió forint bevétel – igaz, akkor az állami Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. egymaga 508 milliót adott nekik a “közgondolkodás javítására”, és még a Fidesz pártalapítványa is hozzátett egy keveset. Ami a tavalyi, 252 milliós adózás utáni eredményt – vagyis profitot, bár közhasznú alapítványnál ez nem klasszikus nyereség, nem lehet például osztalékként kivenni, mint egy cégből – illeti, ez is minden idők második legjobbja, bár a csúcsnak, a 2016-os 511 milliós eredménynek ez alig a fele. 

Persze a félmilliárdot meghaladó bevétel mellett kiadása is volt bőven az alapítványnak. Mérlegbeszámolója szerint összesen 304 milliót költöttek tavaly, ebből közhasznú tevékenységük 236 milliót vitt el, fizetésekre pedig – két főállású alkalmazottjuk volt – 21 milliót költöttek. Bevételeik tetemes része, 422 millió forint adomány volt, emellett az szja 1 százalékos felajánlásaiból 1,3 millió forint folyt be, félmillió forint pedig központi költségvetési támogatásként érkezett hozzájuk.

A saját – értékesítésből származó 68 milliós – bevétel feletti 489 milliónyi egyéb bevétel maradék része, mintegy 65 millió forint egyéb támogatásként, szponzoroktól érkezett. Ahogy ezt az Átlátszó korábban meg is írta, ez két tételt jelentett: 40 milliót kapott a CÖKA az állami Szerencsejáték Zrt. adományozó cégétől, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft.-től, amely korábban már két részletben összesen 170 millióval támogatta az alapítványt, valamint további 25,4 milliót utalt a szintén állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a CÖKA-nak.

E két támogatás mellett csak magánadományok érkeztek magánszemélyektől és cégektől az alapítványhoz – mondta a hvg.hu kérdésére a CÖKA kuratóriumi elnöke. Csizmadia László (nyitóképünkön) szerint “egyre többen” támogatják őket adományaikkal, de sem a támogatók hozzávetőleges számát nem volt hajlandó elárulni, sem pedig az említett céges adományokról nem mondott részleteket. Azt viszont elmondta, hogy tavaly október 23-án is szerveztek egy Békementet, és az ilyesmi nem olcsó mulataság – idén március 15-én is tartottak egyet, közvetlenül a parlamenti választás előtt, de annak a költsége már az idei mérleg kiadási oldalába számít majd.

“Sok rendezvényünk, így sok kiadásunk is volt tavaly, például ilyenkor nem szokta a sajtó említeni, de széleskörű karitatív tevékenységet is végzünk, például nagycsaládosokat befőzőberendezésekkel támogatunk országszerte” – említette Csizmadia. A hvg.hu utánanézett, és kiderült, ez alatt nem pálinkafőző készüléket kell érteni, hanem a CÖKA “nagycsaládoknak, kisvállalkozóknak, civil szervezeteknek, szociális intézményeknek, példaértékűen működő gyermekétkeztetési konyháknak” adományoz befőzőautomatákat, illetve konzerváló készülékeket: a felhasználók ezekkel helyi alapanyagokból egészséges termékeket készíthetnek.

Az Alapítvány 2021-es közhasznúsági jelentéséből az is kiderül, mi mindenre ment még el a pénz. Csupán minimális költsége lehetett annak, hogy “nyílt levelekben, petíciókban jeleztük az Európai Unió illetékes felelőseinek pártoló tagságunk véleményét, kiemelten a Magyarországra vonatkozó és minket érintő döntésekre”. Nagyobb kiadás lehetett viszont “az európai és magyar polgárságot érintő sorskérdésekről” tartott sajtótájékoztatók szervezése, illetve a Budapesten, illetve a határon túl is szervezett “civil akadémiák” vagy éppen a hazai CÖF-klubok rendezvényei, valamint egy tavaly őszi, nemzetközi “keresztény-konzervatív” civil konferencia megvalósítása.

A tavaly pluszos mérleggel záró CÖKA ugyan alapvetően nem profitorientált cég, de az alapítványnak van egy igazi üzleti vállalkozása is, egy tavaly év elején alapított kft., amelynek szintén elérhető már a 2021-es mérlege. Ez azonban jelentős mínusszal zárta az évet: pénzügyi beszámolója szerint a Kövess minket 2022 Kft. Tavaly 31,88 millió forintos nettó árbevétel mellett 120,91 milliós veszteséget termelt. A CÖKA kizárólagos tulajdonában álló vállalkozás fő tevékenysége “világháló-portál szolgáltatás”, ennek megfelelően működtet is egy weboldalt, ahol külön rovatot kapott például az “állami terror 2006”. Mégsem innen lehet ismerős a Kövess minket 2022 Kft., hanem onnan, hogy ők készítették és fizették a választási kampány idején az országot ellepő, a közös miniszterelnök-jelölt ellen negatív kampányt folytató “100% Gyurcsány” feliratú, valamint a Márki-Zay Pétert “mini Feri”-ként ábrázoló plakátokat. (hvg.hu)