h i r d e t é s

Most akkor fel kell venni az újabb vakcinát?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Most akkor fel kell venni az újabb vakcinát?

2022. július 23. - 07:15

Kérdések és válaszok a negyedik adagról

Oltáshoz készítik elő a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyagot, a Comirnaty-vakcinát a fővárosi Honvédkórház (Magyar Honvédség Egészségügyi Központ) oltópontján 2022. július 22-én. - Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Egészséges vagyok, és nemrégiben átestem a koronavírus-fertőzésen. Kapjam meg a negyedik adagot, vagy várjak őszig?

A vakcinát a betegség leküzdése után három-négy hónappal ajánlott beadni. Henrieta Hudečková epidemiológus ezért azt javasolja, hogy ebben az esetben várjunk, és a betegség leküzdését követő 4. hónapban vegyük fel az oltás negyedik adagját.

Amennyiben egy 50 év feletti személy még nem győzte le a betegséget, azt javasolja, hogy a lehető leghamarabb vegyen fel egy emlékeztető oltást.

Nyaralni készülünk, és a harmadik adagot több mint hat hónappal ezelőtt kaptuk meg. Vegyük fel a negyedik dózist is?

Ha a fiatalabbak szeretnének egy második emlékeztető oltásban részesülni, akkor azt kérésre az orvosi rendelőben megkaphatják, és engedélyezni fogják nekik. Hudečková szerint ez nem védi meg őket a fertőzéstől, de elkerülhetik a súlyos klinikai tünetek kialakulását.

Van értelme annak, hogy az 50 év alattiak is felvegyék a negyedik oltást?

Hudečková szerint az 50 év alattiaknak érdemes megvárniuk az új vakcinát, amely szeptemberben lesz elérhető. „Mindenképpen ajánlom 18 évnél idősebbeknek is. Ez olyan, mint az influenza elleni oltás. Minden évben készül egy új” – magyarázta.

Nem vagyok beoltva, de fontolgatom. Most kapjam meg az első adagot, vagy várjak őszig az új oltóanyaggal?

A szakértő azt javasolja, hogy az első adagot azonnal kapja meg, majd pedig a második dózist is. „Ha meg tudná csinálni, én mindenképpen felvennék egy harmadik adagot is. Egyértelműen nem szükséges várni. Továbbra is növelnünk kell az oltási lefedettséget az alapvakcinával” – tette hozzá.

Légúti megbetegedés tüneteit produkálom, de tervezem, hogy elmegyek a védőoltásra. Árthat nekem a vakcina?

Ez attól függ, hogy milyen klinikai tünetei vannak a betegnek. Ha klinikai szimptómák mutatkoznak, Hudečková epidemiológus az oltás elhalasztását javasolja. A nátha általában nem ellenjavallata a védőoltásnak, de a koronavírus-vakcina esetében igen, mivel lehetséges, hogy az illető omikronnal fertőzött, és a vakcina beadása jelentősen ronthatja az állapotát.

Kell-e maszkot és reszpirátort viselnünk a tömegközlekedési eszközökön és zárt helyiségekben?

Igen. Szakértők azt tanácsolják, hogy kulturális és tömegrendezvényeken, repülőtereken és várakozóhelyeken mindenképpen viseljünk maszkot vagy reszpirátort. A gyógyszertárakban és az egészségügyi intézményekben továbbra is kötelező az utóbbi használata.

Az antigéntesztem pozitív lett. Mit tegyek?

Pozitív eredmény után elkülönítve kell maradnunk. Ha olyan tüneteink vannak, amelyek lehetetlenné teszik a munkavégzést, forduljunk orvosunkhoz.

Az otthoni elkülönítés befejezése után a személynek – ha elmúlt 6 éves – nyilvános helyen 5 napig FFP2 reszpirátort kell viselnie, még a szabadban is, amennyiben két méternél távolabb tartózkodik egy másik személytől. Ha orvosi ellátásra van szüksége, köteles tájékoztatni a mentősöket és az egészségügyi személyzetet arról, hogy elkülönítve van.

Koronavírus-gyanús tüneteim vannak, de az antigéntesztem negatív lett. Orvoshoz kell fordulnom?

Nem. Ha olyan tünetei vannak, mint a köhögés, torokfájás vagy láz, maradjon otthon, és pihenje ki magát. Ha állapota rosszabbodik, forduljon orvosához, aki elrendelheti a PCR-vizsgálatot, és kezelést írhat elő. (ujszo.com)