h i r d e t é s

Miért nem akar Orbán csatlakozni az Európai Ügyészséghez?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Miért nem akar Orbán csatlakozni az Európai Ügyészséghez?

2018. június 08. - 08:05

Ahogy azt egyik hűséges szócsöve a sok közül, Trócsányi László elmondta, továbbra sem áll szándékában a magyar kormánynak csatlakozni az Európai Ügyészéghez, noha ennek feladata Magyarország számára igencsak kívánatos lenne. 

Forrás: nepszava.hu

Már csak abból a cseppet sem hízelgő körülményből kiindulva is, hogy hazánk Oroszország mögött marad le korrupciót illetően.

Trócsányinak természetesen megvan a maga érvelése arra vonatkozólag, miért is nem kéne elfogadnunk egy, a tagállamok többségével megszavazott hivatal működését, de mégiscsak gyanús az ügyészség célkitűzéseinek ismeretében. Az EPPO ugyanis elsőként a jogállamiság fenntartását tűzi ki célul. Amit a Fidesz konzekvensen igyekszik elkerülni.

Magyarországnak továbbra sem áll szándékában részt venni az Európai Ügyészség (EPPO) létrehozásával megvalósuló megerősített együttműködésben, az álláspont esetleges felülvizsgálata jelenleg nincs napirenden – közölte Trócsányi László az EU-tagországok bel- és igazságügyi minisztereinek luxembourgi tanácskozását követően az MTI-hez eljuttatott tájékoztatásában hétfőn.

Az igazságügyi miniszter elmondta, a tanácsülés alkalmával egyeztetett Vera Jourová jogérvényesülésért felelős uniós biztossal, akinek kifejtette, Magyarország számára kiemelten fontos az, hogy a létrejövő ügyészség, az Eurojust és az OLAF világosan elkülönült hatásköri keretek között működjön.

A miniszter a jogállamisági kondicionalitásra vonatkozó rendelettervezet kapcsán hangsúlyozta, hogy a javaslat Magyarország számára több szempontból is aggályos. /24.hu/

Hogy mi lehet abban aggályos, hogy az Európai Unió minden tagállamától, így Magyarországtól is elvárja a jogállamiságot, azt csak a Fidesz tudhatja. Mi legfeljebb tippelhetünk. Ami elemi logika birtokában nem vet túl jó fényt a kormányzó pártra.

Ha mindenáron ragaszkodunk ahhoz a feltételezéshez, hogy hazánk jogállam – mint ahogy nem az – nem teljesen világos, hogy milyen okból tűnhet aggályosnak a jogállamiságot ellenőrző hivatalhoz csatlakozni. Elvégre, ha ez a feltétel maradéktalanul fennáll, ugyan milyen beavatkozása lenne az ügyészségnek a Magyarország féltett belügyeibe?

Másfelől viszont ha nem ragaszkodunk a kormány csökönyös „Magyarországon demokrácia van” frázisaihoz, rögtön érthetővé válik, mik is azok az aggályok. Mert ugyan mit is lelne itt egy arra alkalmasabb ügyészség? Vajon miként vélekedne a magánnyugdíjpénztárak lenyúlásáról? Vagy a saját, illetve strómanok zsebébe fizetett uniós támogatásokról? És vajon mekkora felháborodást váltana ki a valóban európai értékek szerint élőkből az a nyomor, ami hazánk egészében, mint pestis terjed el?