h i r d e t é s

Megint ütik a multikat

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Megint ütik a multikat

2017. április 27. - 14:09

Lázár János a közműbekötés-gyorsító szabályokkal újabb csapást mérne a "közműmultikra", ám a - valójában jórészt állami - szolgáltatók üdvözlik a javaslatot. - írja a nepszava.hu.

Forrás: mno.hu

Az Elmű-ÉMÁSZ üdvözli a versenyképesség-növelő törvénytervezet áramszolgáltatókat érintő passzusait

- közölte megkeresésünkre Boross Norbert szóvivő. A jogszabály - meglátásuk szerint - áttekinti a közműbekötésekhez szükséges hatósági engedélyek kiadásának gyorsítását is.

Bíznak abban, hogy az új törvény rászorítja a folyamatban részt vevő hatóságokat az engedélyek bürokráciamentesebb kiadására

- fogalmazott. Mint közölte: maguk is a folyamatok egyszerűsítésében és sebességének javításában érdekeltek. Nem tagadta, hogy az új bekötések időtartama olykor több száz napot is igénybe vehet.

A különböző hatóságok engedélyezési folyamatai alapesetben egyenként is 30 napot vesznek igénybe, amelyek aztán egész 90 napig is elhúzhatóak

– tette hozzá. De az eljárások az építésügyi szabályokkal se állnak mindig összhangban. A többi áramcég – beleértve az állami közművet is - hasonló megkeresésünkre annak közlésére szorítkozott, hogy az anyagot tanulmányozzák.

Lázár János kancelláriaminiszter mintha egy teljesen más anyagot olvasott volna. Szerinte a törvény kifejezetten a szolgáltatóktól von el jogköröket: megnyirbálja hatalmukat, gyorsítja munkatempójukat. A kormányinfón némi éllel úgy fogalmazott:

vannak nagy külföldi szolgáltatók, amelyek értettek a tervezetből, hisz a benyújtás másnapján már javaslatok érkeztek újabb állami hatóságok megregulázására.

Vagyis a törvényhozásban javaslatot tettünk a privát tulajdonban lévő külföldi multik szerepének átgondolására,

kicsit a hatalmuk csökkentésére, és ők azonnal megmondták, melyik hatóság a lusta és melyiken múlik az egész engedélyezési eljárás.

A tárcavezető epés szavai azért furák, mert a szabállyal amolyan rezsiharcos módon „betámadott” közműcégek nagy része Lázár szavaival szemben nem magántulajdonú, hanem éppenséggel állami. Ilyen például a dél-magyarországi áram-, és a fővárosi gázhálózat.

AZ ÜGYFÉL NYERHET A közműszolgáltatók a hatóságokra mutogatnak a bekötések elhúzódása miatt . Forrás: nepszava.hu

A többi energiarendszer kétségkívül külföldi tulajdonban áll, ám a víziközművek kevés kivételtől eltekintve szintén állami-önkormányzati hátterűek. A törvényekben viszont – a Fidesz érezhető fájdalmára – tulajdonviszonyok szerinti különbségtétel nem lehetséges. Az új szabályok így állami és magáncégre egyaránt vonatkoznak.

Maga a módosítás szövege - függetlenül attól, hogy az az energiaiparban nem szül ellenkezést - mégis inkább Lázár János szavait igazolja vissza. Eszerint szűkítik a hálózatcégek lehetőségeit a csatlakozás megtagadására, amit szakhivatalok felülbírálhatnak.

Mindezt ingyen vagy a lehető legolcsóbban. Így a legfeljebb 16 Amperes mérő beszerelése is költségmentessé válik. A vezetékcégnek a tervek helytálló magánkivitelezését is el kell fogadnia. A gázbekötéseket szintén az ingyenes hatósági felülvizsgálat bevezetésével olajoznák.

Itt a legfeljebb óránként 4 köbméteres mérők beszerelése válik költségmentessé. Megkeresésünkre a gázipar egyetlen szereplője se kívánt véleményt nyilvánítani. A tervezet a vízvezeték-bekötés esetén hasonlóképp biztosítja a szolgáltató által elutasított kivitelezés ingyenes hatósági felülvizsgálatát.

A vízipar egyelőre értelmezi a javaslatokat – fogalmazott megkeresésünkre Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség (Mavíz) elnöke. Meglátása szerint a szabályok ebben a formában - akár a végrehajtási utasítások szintjén - pontosításra szorulnak.

Így például tisztázandó, mit ért a tervezet bekötés alatt. De a 3,2 centi átmérőjű szennyvízvezeték fogalmát se tudják értelmezni.

Noha elvben sérti a szolgáltatók érdekeit, Kurdi Viktor nem látja a külsős vállalkozók bevonási lehetőségének szakmai akadályát. Az uniós beruházások lanyhulásával a cégek amúgy is több terület erőforrásait leépítették.

Abban pedig egész biztos, hogy a jogalkotó se engedélyezne szakszerűtlen hozzáférést működő ivóvízvezetékekhez. Egyetértenek az eljárások gyorsítási szándékával, de leszögezte, más szektorokkal ellentétben a vízbekötésekre – a gerincvezetéket leszámítva – esetükben ma se jellemző a hosszú engedélyeztetés.

nepszava.hu