h i r d e t é s

Lenyelheti a béremelést az állami intézmények egy része

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Lenyelheti a béremelést az állami intézmények egy része

2017. február 02. - 07:47

A szociális ágazatban dolgozók közül már van, akinek lecsípték a fizetése egyik feléből, amit a másik felében pluszban kapott - írja az Index.

Hiába a garantált bérminimum emelése 2017-től, úgy tűnik, a közszférában ebből sokan nem fognak érezni semmit. A napokban szúrt ki az Index egy levelet a szociális ágazati dolgozókat tömörítő Facebook-csoportban, amelyben egy intézmény arról tájékoztatja minden alkalmazottját: 2017-től a bérüknek azt a részét, amiről a munkáltató dönt, pontosan annyival csökkentik, amennyivel a garantált bérminimum emelkedik. A visszajelzések alapján a gyakorlat az ágazatban általánosan jellemző lehet, és nincs kizárva, hogy a közszféra valamennyi részét érinti. 

Sok munkahelyet érinthet

Január végén a Komárom Esztergom Megyei Integrált Szociális Intézmény (KEM ISZI) levelet küldött szét az alkalmazottai között, amelyben az állt: a fenntartásában álló összes intézményben "a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész összegét csökkenteni szükséges az alapbér növekedésének összegével. Így a járandóság összege változatlan marad."


Forrás: Facebook

A lap úgy tudja, az ágazaton belül nem egyedüliként járhat el így a KEM ISZI, több minisztériumi háttérintézményben és cégben is hasonlóról panaszkodnak.

Számítottak erre a pénzre a szocmunkások

Az viszont biztos, hogy a szociális szakma dolgozói számítottak a bérminimum általi fizetésnövekedésre, amiből most egy részük a jelek szerint nem lát semmit. A Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezetének (SzMDSz) blogja tavaly év végén közölt egy számítást a 2017-re és 2018-ra vonatkozó bérnövekedésről, amelyben a külön a szakmának juttatott 7,5 milliárd forintos keret felhasználásán felül a bérminimum növeléséből származó pluszt is bekalkulálták.

Épp ezért a szakszervezet álláspontja kifejezetten az volt, hogy a 7,5 milliárdot azoknak a bérkorrekciójára kellene használni, akik részben vagy egészben kimaradnak a bérminimum-rendelet által érintettek köréből, és az EMMI is nagyjából ennek megfelelően osztotta el végül az összeget.

Ők egyébként többnyire a diplomások. Így azokban az intézményekben, ahol van munkáltatói illetményrész, és ezt a KEM ISZI-hez hasonlóan visszavágják, nőhet a bérfeszültség az alacsonyabb és a magasabb képzettségű dolgozók között, előbbiek ugyanis nem kapják meg a bérminimum növeléséből származó pluszt, míg utóbbiaknak több jutott az ágazati keretből. 

Azok a munkáltatók, amelyek így járnak el (és a körük vélhetően nem korlátozódik a szociális szférára), valószínűleg nem jókedvükben nem emelik a fizetést, hanem gazdasági okokból. az Index megkérdezett több érintett szervezetet, valóban ez-e a helyzet náluk, és hogy kaptak-e plusz forrást a fenntartó állami szervtől a bérkorrekcióra, illetve hogy mennyi pénzre lenne szükségük ehhez. Kerestük az érintett minisztériumokat és az SzMDSz-t is az üggyel kapcsolatban, azonban a cikk megjelenéséig csak a szakszervezet válaszolt.

Migács Tibor elnök azt írta, jogilag mindenképpen rendben van, ha így lecsípnek a szóban forgó illetményrészből és erről levélben tájékoztatják a dolgozókat. Mindazonáltal eddig csak kevés jelzést kaptak erre vonatkozóan, az egyik érintett szervezet éppen a jelentős intézményállományt fenntartó SZGYF, ahol az ő nem hivatalos ismereteik szerint is a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész terhére biztosítsák a minimálbér, garantált bérminimum emelését.

A gyakorlattal szembeni nyomásgyakorlás lehetőségéről Migács közölte, hogy mivel a jelenség nem általános, hanem munkahelyi szintű, a makroszintű tárgyalások nem alkalmasak arra, hogy ott felvessék. Az ilyen jellegű érdekképviseletet szakszervezeti csoportok, alapszervezetek tudják helyben megoldani, amennyiben vannak az érintett intézményben. 

Rétvári Bence közben arról beszél, hogy az átlagost meghaladóan nőttek a bérek az oktatás- és egészségügyben