h i r d e t é s

Lánczi András nem akart a Corvinus rektora lenni, csak így alakult

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Lánczi András nem akart a Corvinus rektora lenni, csak így alakult

2016. május 18. - 09:32
0 komment

Hogy akkor miért lett mégis az, az zavaros - írja a 444.hu.

Lánczi András. Fotó: Wikimedia Commons

Orbán egykori tanácsadója egyetemről, filozófiáról, tanári étoszról nyilatkozott a közmédiának.

Lánczi András egyedüli jelölt volt a Corvinus Egyetem rektori pozíciójára, ésellenszavazat nélkül választották meg őt az intézmény vezetőjének.

Azóta több interjút adott már, legutóbb például a HVG-nek nyilatkozott oktatásról és politikáról. Az különösen emlékezetesre sikeredett: Lánczi akkorarról is beszélt, hogy a korrupció elfogadható, amennyiben azáltal egy politikai elképzelést hajt végre a hatalom, és ebben a mai Orbán-rezsim semmiben sem különbözik az 1948 óta hatalomra került kormányoktól.

Most a közmédia holnapja, a hirado.hu kapta el az új rektort egy beszélgetésre, és a barátibb légkörnek hála Lánczi részletesen beszélhetett oktatásfilozófiai elméleteiről is. Akadnak izgalmas elemei a társalgásnak: szerinte például a rektori pozíció kiválasztása mindig is politikai kérdésként merült fel, így volt ez Mészáros Tamás, egykori ÁPV Rt. elnök idejében is, amikor Gyurcsány Ferenc évente tartott gazdaságpolitikai előadásokat a Közgázon.

Ez azért érdekes, mert a beszélgetés egy későbbi szakaszában Lánczi azt mondja, hogy "nem én akartam rektor lenni, ezt a helyzet hozta így." Nem fejti ki pontosan mire gondol, csak utal rá utal, hogy öt évvel ezelőtt is pályázhatott volna (a politikai hátszél akkor is adott volt), de akkor még nem volt kancellári rendszer, azaz a gazdasági és akadémiai ügyek keveredtek a vezetésben, ő pedig nem szeretett volna milliárdok felett diszponálni.

Azt mondja még, hogy személyes elemek voltak a döntésben, és öt év múlva már késő lenne lépni, de nem világos, hogy politikai vagy valami más kényszer vette rá végül a pozíció megpályázására.

Lánczi hosszasan beszél arról, hogy nem tartja magát sem a kormányzat egykori vagy jelenlegi ideológusának, de még értelmiségnek sem. Állítása szerint sosem akarta aktívan befolyásolni a politikát, mert fontos, hogy a hatalom autonómon működjön, és egyetlen társadalmi szegmens se vindikáljon jogot a politika logikájának megváltoztatására. 

Az új rektor egyébként építené az intézmény nemzetközi kapcsolatait, de tesz utalásokat arra is, hogy a gazdasági jogi képzés mellett új lendületet kapjon a Corvinuson egyfajta közigazgatási irány, és az egyetem a közigazgatási elit új képzőhelye lehessen.

Lánczi elismeri, hogy alacsonyak a tanári fizetések, és már tavasszal emelni kezdik a fizetéseket, de elmondása szerint az egyetem joggal várhatja el oktatóitól, hogy azok csak szabályozott keretek között vállalhassanak munkát. (hirado.hu) / 444.hu