h i r d e t é s

Kudarc a Budapestre zúdított kormányzati össztűz

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Kudarc a Budapestre zúdított kormányzati össztűz

2021. szeptember 09. - 06:23

Oly annyira, hogy még a vidéki választók nagy része is érti és megérti a fővárosi felújítások szükségességét és a vele járó átmeneti kényelmetlenséget – derül ki a Publicus Intézet új felméréséből.

A Hírklikk megkeresésére az intézet vezetője elmondta: egyelőre az atlétikai vb körüli vélemények tükrözik inkább a politikai törésvonalakat, de ez még finomodhat.

Az elmúlt hetekben, hónapokban szinte nem telik el nap, hogy a kijelölt fideszes komisszárok ne publikálnának vélt rémtörténeteket a főváros utcáiról. „Vörösbe borult a budapesti közlekedés. Karácsony Gergelyék felelőtlensége ide vezet: állandósult dugók, képtelen autós forgalom. Lassan gyorsabb lesz gyalogolni Pesten, mint autózni, mi lesz itt jövő héten?” – írta még a nyáron Hollik István a Fidesz kommunikációs igazgatója. Zsigmond Barna Pál újpesti képviselő egy általa szellemesnek vélt keserves paródiával próbálta kifigurázni Karácsony Gergelyt a szeptemberi iskolakezdést megnehezítő fővárosi forgalom miatt. „A közlekedés katasztrofális, dugók mindenhol, a közterületek elhanyagoltak és szemetesek” – nyilatkozta a napokban a Fidesz fővárosi frakcióvezetője, Láng Zsolt. Az Origo, a Magyar Nemzet, a Metropol folyamatos címlapsztorikkal riogatja az embereket – mindhiába, mivel mindennek a tények ellentmondanak.

A Publicus augusztus 25-30 közti adatfelvételének egyik kérdése azt vizsgálta, hogy miként reagálnak az emberek arra, hogy kész csomaggal állt elő a főváros. A 14 éven aluliaknak ingyenes közlekedést biztosítottak a közösségi közlekedésben, gyorsítják a felújításokat, lezárt útszakaszokat nyitnak a forgalomcsillapítás érdekében, a közlekedési lámpák átprogramozásával irányítják a közlekedést stb. Mindezt a felújítások végeztéig tervezik életben tartani, kivéve a 14 éven aluliak kedvezményét, ami egyelőre nem határidőhöz kötött.

Pulai szerint bár a fővárosi „gyorsítócsomag” esetében megfigyelhető egy politikai törésvonal, de ennek ellenére, a megkérdezettek túlnyomó többsége támogatja a Fővárosi Önkormányzat lépéseit. Ide értve a fideszes válaszadókat is: 46 százalékban támogatják a 30 százaléknyi nemmel ellentétben. Az ellenzéki empátia pedig 83 százalékos. Ez a kétharmados támogatottság egyértelműen pozitív, s mindez a főváros közpolitikai céljait is szolgálja.

Arra a kérdésre, hogy ezek szerint a kormány Karácsony Gergely főpolgármestert célzó támadása kudarcként értékelhető-e, Puli András szerint ez egyértelmű. „S a legérdekesebb, hogy mindezt országos mintán keresztül vizsgáltuk, annak ellenére, hogy budapesti témáról van szó” – tette hozzá. S nem véletlenül történt így: az országos kiterjesztést a kérdésekre adott válaszok hitelességét érintő szándék motiválta. Ugyanis „míg a budapestieket nehéz azzal ’átvágni’, hogy most teremtek hirtelen a forgalmi dugók, amik eddig is befolyásolták a közlekedést, addig esetleg a vidéki lakosokat, akik ritkán vagy egyáltalán nem járnak a fővárosban, ezzel meg lehet vezetni. Nos, nem” – közölte a Publicus vezetője.

Pulai határozottan úgy véli, hogy valójában ez utóbbi a kormányzati kommunikáció célja, a vidékiek megtévesztése és a főváros ellen fordítása. Nem mellesleg „az előválasztási hajcihőben Karácsony támadása, illetve ha úgy alakul, potenciális miniszterelnök-jelölti lejáratásához egy politikai támadási alap felépítése”. Ez most – a felmérés egyértelmű eredményeként – megrengeni látszik, mivel „a vidéki vonalon sem tapadt meg ez a történet”.

A vizsgálat másik kérdésére adott válaszok adatai szerint az atlétikai világbajnokság megrendezése, illetve vétója már határozottabb törésvonalat hozott létre, legalábbis jelenleg ez állapítható meg. Ebben a témában már egyértelműen a politikai hovatartozás szerint megosztottak a válaszadók: az ellenzéki szavazók 81 százaléka támogatja, míg a kormánypártiak 80 százaléka nem támogatja. Még a bizonytalanok közt is hasonló az egyensúly: 38 százalékuk mellette van, 36 százalék ellenzi. „Ez a történet teljesen kettévágta a magyar társadalmat” – véli Pulai, mivel a teljes lakosság adatait nézve, 45 százalék a támogató s 42 százalék mond nemet a tervezett vétóra.

Hozzátette, hogy bár ez is egy fővárosinak tekinthető kérdés, de valójában országos kérdésként kezelhető, hiszen a vidéki diákság fővárosi boldogulását is érinti a Fudan ellenében tervezett Diákváros léte vagy nem léte. „Minimális eltérés volt a fővárosi és a vidéki válaszok eredményében. Ebből pedig levonható az a tanulság, hogy a budapestiek, akik elsősorban politikailag érintettek ebben az ügyben és a vidékiek, akik inkább szakpolitikailag, a fővárosi lakhatás biztosításával, ezt a kérdést mégis hasonlóan ítélik meg s a vidékiek részére is átment az üzenet”.

A Publicus vezetője szerint ebben a kérdésben a választások közeledtével a voksolók részéről azt érdemes mérlegelni, hogy mi a fontosabb: egy egyszeri atlétikai vb, ami nemzeti büszkeséget és infrastrukturális fejlesztéseket hozhat vagy a vidéki magyar fiatalság oktatásának több évtizedes biztosítása és annak fejlesztése, amit egy Diákváros biztosíthat...? Tapasztalata szerint az ellenzéki szavazók úgy vélik, hogy fontosabb a magyar fiatalság jövőjébe fektetni, mint egy atlétikai vb-be, „ami egyébként így is, úgy is megrendezésre kerül, legfeljebb nem Budapesten”.

Arra kérdésre, hogy a fentiek tükrében ezen a téren az adatok szerint van még mit tennie az ellenzéknek, a válasza egy határozott igen, mivel „a Fidesz-szavazók meggyőzésében még van tennivaló. De abban is biztos vagyok, hogy ez még nem zárult le: bár közelebb kerültünk a vétóhoz, de még nem tartunk ott. Nem zárom ki, hogy pont azért, mert azt látja a városvezetés is, hogy a Fidesz szavazókat ebben a kérdésben még győzködni lehet” – nyilatkozta a Hírklikk megkeresésére Pulai András, a Publicus Intézet vezetője. (Hírklikk)