h i r d e t é s

Kritikus a helyzet, már nincs hova hátrálni az Orbán-kormánynak

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Kritikus a helyzet, már nincs hova hátrálni az Orbán-kormánynak

2023. április 07. - 06:44

Elfogyott a levegő, nem maradt nagy mozgástér.

Nincs nagy mozgástere a kormánynak a rezsicsökkentett áraknál – fogalmaztak az Indexnek a csütörtöki Kormányinfó után megkérdezett szakértők. A Miniszterelnökséget vezető miniszter egyértelművé tette: kitart a kormány a rezsicsökkentés mellett, amelyet december végéig szinte biztosan meg is tartanak.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfót azzal kezdte, hogy ismertette: az idén minden forrás rendelkezésre áll ahhoz, hogy a lakossági rezsicsökkentést fenntartsák. „Mindenki számolhat azzal, hogy nem történik változás az átlagfogyasztásig” – jegyezte meg, majd később azt is ismertette, hogy marad az átlagfogyasztás fölötti piaci ár is. Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci piaci elemzője szerint ez a döntés nem meglepő.

A választók körében a rezsicsökkentés az első helyen van. Az, hogy a kormány megvédi, nagyon fontos lépés. Ugyanakkor gazdaságilag borzasztó döntés. Politikailag muszáj tartani, ez több mint húsz éve sarkalatos kérdés

– összegezte az Indexnek a kialakult helyzetet a szakértő.

Még nehéz a helyzet

Pletser Tamás szerint a rezsicsökkentés védett árát könnyebb most tartani, mert csökkent a világpiaci ár. Jelenleg az ebből származtatott kiskereskedelmi ár még a rezsicsökkentett ár fölött van.

UGYANAKKOR AZ IS LÁTHATÓ, A LAKOSSÁGI PIACI ÁR MÁR MAGASABB, MINT A VILÁGPIACI ÁRBÓL INDUKÁLT KISKERESKEDELMI ÁR.

„Ha a kettő mixét vennék, csak akkor lenne némi tere még a lakossági piaci ár csökkentésének” – összegezte az elemző, aki szerint a mostani döntésben erősen közrejátszhatott, hogy jelenleg még azt a gázt értékesíti a kormány, amit korábban rekordáron szerzett be, hiszen azzal töltötte fel a tárolókat. Ám azért sem lehet csökkenteni az árakat, mert az MVM egyszerűen nem bírná.

Fontos kiemelni, Gulyás Gergely azt is bejelentette, a kormány segít a kis- és középvállalkozásoknak is, ennek költségét szintén az MVM viseli, csak ez 19-20 milliárd forintos veszteséget jelent. Több mint tízezer cégnek, önkormányzatnak és alapítványnak segítenek azzal, hogy 10 forintnál kevesebbért kapják mostantól megajoule-onként a gázt, 80 forintnál kevesebbért kilowattóránként az áramot.

A kkv-szektor kritikus helyzetben van, ez pedig jelentős segítség a vállalkozásoknak. Ugyanakkor egyre negatívabb kép kezd kialakulni a makrogazdasági mutatókban. Nő a masszív globális recesszió veszélye, és Magyarország nagyon kitett a makrogazdasági folyamatoknak. Nehéz helyzetben lehet a kormány.

Az Erste elemzője hozzátette: Magyarország teljesen le van maradva a tekintetben, hogy leváljon az orosz gázról. „Az elmúlt évtizedeket átaludtuk, mostanra hatalmas tőke kell a helyzet megváltoztatására, ezt valakinek finanszíroznia kell. Látható, nem tudunk elegendő megújuló energiaforrást beépíteni a rendszerbe. Az orosz gáz viszont mind politikailag, mind gazdaságilag nagyon kockázatos, és ez csak fokozódik” – fogalmazott.

Ötödére esett vissza a világpiaci ár

Jelenleg a holland gáztőzsdén egy megawattóra földgáz ára 44 euró közelében mozog, forintban számítva nagyjából 16 500 forint. Ez 94,87 köbméternek felel meg, tehát egy köbméter földgáz piaci ára most 174 forint. Összehasonlításképpen:

SZEPTEMBERBEN 200 EURÓ VOLT, ÉS 405 FORINTOT ÉRT 1 EURÓ, EGY KÖBMÉTER FÖLDGÁZ 854 FORINTBA KERÜLT.

Így „jól látható, ötödére esett vissza a világpiaci ár, mely nagyobbrészt a szokatlanul enyhe télnek köszönhető, de alapvetően sikeresnek mondható az Európai Unió azon törekvése, hogy minél gyorsabban leváljanak az orosz energiahordozókról, és ezért számos alternatív beszerzési forrást kutattak fel” – ezt már Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője osztotta meg lapunkkal. 

A forint visszaerősödése szintén segített az alacsonyabb földgázár kialakulásában. Magyarország hosszú távú gázszerződése nem nyilvános, de annyit lehet tudni, a tőzsdei árat követi a beszerzési ár 2-3 hónapos késéssel. Tehát amennyiben most érkezik földgáz Oroszországból, az 270-300 forintos köbméterenkénti áron történhet. Jelenleg a lakossági gázár a támogatott mennyiségig 2,86 forint megajoule-onként, amely 85-100 forintot jelent köbméterenként, míg a támogatott mennyiség felett fizetendő piaci ár 22 forint megajoule-onként, ez 660-770 forintot jelent.

Az elektromos áram kiszámításával, a hazai zsinór-villamosenergia ára jelenleg 141,57 euró/megawattóra, mely 53 200 forint, tehát 53,2 forint/kilowattóra. A lakosság a támogatott mennyiségig 36,38 forintot fizet, míg felette 70,10 forintot. „Itt nincs nagy mozgástere a kormánynak, nincs nagy különbség a támogatott, a világpiaci és a lakossági piaci árak között. Természetesen az is elképzelhető, hogy a támogatott ár alá esik a világpiaci ár, de véleményem szerint csak a háború befejezése után jöhet el ez az időszak” – húzta alá az elemző.

Azt Varga Zoltán is kiemelte az értékelésében, hogy a februári adatok alapján közel 450 milliárd forintnyi hiányt okozott a rezsicsökkentés fenntartása, de akkor a földgázt a késleltetés miatt még 120-150 euró között kaptuk. „A korábbi évek fogyasztási adatai alapján a májustól szeptemberig tartó időszakban egy hónap alatt a lakosság egy téli hónap fogyasztásának negyedét használja fel, így ebben az időszakban – a jelenlegi világpiaci árakkal és forintárfolyammal számolva – 20-50 milliárd forint közé tehető a keletkező hiány havonta, ami a rezsicsökkentés rendszeréből származik” – mondta az Equilor szenior elemzője. (Index)