h i r d e t é s

Jakab Péter fizeti, de a Fidesz is ráfizethet a Kövér által kirótt gigabüntetésre

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Jakab Péter fizeti, de a Fidesz is ráfizethet a Kövér által kirótt gigabüntetésre

2021. május 26. - 07:43

34 hónapig, azaz közel két és fél évig kell(ene) dolgoznia átlagkereset mellett egy magyar embernek, hogy annyi pénze legyen, amennyire Kövér László büntette Jakab Pétert, mert az ficsúrnak nevezte a kormánypárti képviselőket, köztük magát a házelnököt is a Parlamentben. 9,6 millió forint ficsúrozásét – ennyit kell majd fizetnie a Jobbik elnökének, miniszterelnök-jelöltjének.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke - Fotó: Bruzák Noémi/MTI

"Tragikomikus aránytévesztés ez, ami felveti azt a kérdést is, hogy milyen büntetések várhatóak még a jövőben, hogy ha a parlamenti viták hevében egy ellenzéki képviselő (vagy akár kormánypárti) mondjuk emeli a tétet, és még a ficsúrnál is „rettenetesebb” kifejezést használ?"

Ilyen esetekben, amikor valami rendkívülinek látszó dolog történik az Országgyűlés plenáris ülésén, általában visszatérő motívum a Ház méltóságára hivatkozni. A Ház méltóságát szerintem sokféleképpen meg lehet sérteni, konszolidáltabb politikai környezetben akár ide sorolható lenne a ficsúrozás, a miniszterelnöki szék, vagy éppen a pulpitus ellenzéki elfoglalása, vagy egyéb, képviselők által bemutatott performanszok.

Csakhogy konszolidált politikai környezetnek a nyomait nem igen találni, hiszen a kormánytöbbség az elmúlt években folyamatosan szűkítette az érdemi országgyűlési munka kereteit, lehetőségeit, és a Parlament sokkal inkább politikai kommunikálás színterévé vált, ahol folyamatosan háttérbe szorulnak az érdemi, érveken alapuló viták, amit egyébként joggal várhatnának el a választók. Meg azt is, hogy a plenáris üléseket közvetítse a közmédia, hogy a politikusokat az Országgyűlésbe küldő embereknek így is lehetőségük legyen belepillantani, hogy a képviselők milyen munkát végeznek, hogyan dolgoznak, vagy éppen nem dolgoznak meg a pénzükért. 

Mert akkor láthatnák, hallhatnák, hogy a Ház méltóságát úgy is meg lehet sérteni, s vele a választókat lenézni, hogy egy interpellációban, vagy azonnali kérdésben megfogalmazott felvetésre a kormánypárti politikusok sokszor meg sem kísérelnek érdemi, tényleges választ adni, helyette inkább a pártjuk kommunikációs paneleit mondják fel. Ez most már olyanokra is igaz sajnos, akikről korábban ellenzéki politikusok is úgy vélekedtek, hogy megvan bennük az a szakmai igényesség, hogy a feltett kérdésre próbáltak válaszolni, ráadásul politikai, személyeskedő megjegyzések nélkül.

De hát közeledik 2022, hivatalosan ugyan nem, de gyakorlatilag dübörög a kampány, amelyben Kövér László most (is) erős üzenetet küldött a Fidesz táborának, miszerint aki őket minősíti, egy ficsúrozással megsérti, azt kőkeményen megbünteti.

Egy politikailag kevésbé polarizált társadalomban szerintem egy ilyen, elképesztően aránytalan büntetésnek még a kormánypárti oldalon is jelentős lenne az elutasítottsága. Még így sem vagyok benne biztos, hogy erre nem mondják azt Fidesz-szimpatizánsok, hogy túlzás, miközben a keménymag nyilvánvalóan meg van elégedve a Kövér László által kiszabott szankcióval, ha ugyan még nem kevesli is azt.

9,6 millió forint még a közelmúltban felpörgött infláció mellett is komoly összeg, s hogy emberek a büntetésnek ezt a szürreálisan magas mértékét hogyan ítélik meg, az is jól jelzi, hogy e sorok írásakor Jakab Péter erről szóló Facebook-posztját mintegy 6700-an osztották már meg.

"Ebből pedig az következik, hogy a házelnök által kirótt büntetésnek van egy ilyen, szabad szemmel is jól látható kontraproduktív hatása."

Ami tágabb értelemben is érvényes lehet, miszerint a kormánypártok táborösszetartó, saját szavazóikat mozgósító lépései növelik magukkal szemben a protesthangulatot, és mindig lesznek olyan kormánykritikus, de nem stabil ellenzéki szavazók, akiknél egy-egy ilyen eset jelentheti annak a határnak az átlépését, hogy úgy döntsenek, el fog menni szavazni 2022-ben. (Alfahír)