h i r d e t é s

Így szállta meg a Fidesz a Corvinus Egyetemet

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Így szállta meg a Fidesz a Corvinus Egyetemet

2016. június 13. - 09:36
0 komment

Mindig is a neoliberális gazdaságtan hazai fellegvárának tartották, így nem véletlen, hogy a 2010-es kormányváltás után mindvégig szúrta a Fidesz szemét a Budapesti Corvinus Egyetem - írja a Ténytár

Lánczi András - Fotó: MTI via tenytar.blog.hu

2011-12 tájékán már tették kísérletet arra, hogy jelentősen csorbítsák az egyetem autonómiáját, végül a teljes megszállásra csak a legújabb kormányzati ciklusban került sor.

A kormánypárt tervei egyértelműek, ahogy Matolcsy egyik embere, Lentner Csaba is fogalmazott: az új unortodox gazdaságpolitikai nézeteket mindenkihez el kell juttatni, el kell fogadtatni. Az egyetemeken az oktatók fejébe ott kell, hogy legyen ez az új tudás, és át kell adniuk a hallgatóknak. Ami pedig eddig volt (neoliberális közgazdaságtan), azt le kell cserélni. 

Bár az újonnan megválasztott rektor, Lánczi András tervei között szerepel a Corvinus minőségének további javítása, ezt nehéz összeegyeztetni Matolcsy György és az MNB-alapítványok terveivel. Ráadásul az új rektor sosem tagadta, hogy egyetért Matolcsy nézetvilágával, arról nem is beszélve, hogy sajátos elképzelései vannak a közpénzek felhasználásáról és a korrupcióról. 

A Corvinus feldarabolása

Sokak szerint a Budapesti Corvinus Egyetem a neoliberális gazdasági képzés hazai fellegvára. Nem véletlen, hogy a 2010-es kormányváltás után hamar támadások célpontjává vált. 2011-ben és 2012-ben is felmerült az egyetem feldarabolása, a felsőoktatási integráció keretén belül pedig meg is szűnt volna önálló egyetemként létezni. Végül erős ellenállásba ütött az elképzelés, és a karok közül csak a Közigazgatás-tudományi Kart szervezték ki, és építették be a Nemzeti Közszolgálati Egyetembe. Bár 2012-ben jelentősen csökkentették a felsőoktatási intézmények autonómiáját, a diáktüntetések hatására számos területen meghátrálásra kényszerült a kormány, és a következő években a Corvinus Egyetemet egységét sem háborgatták. 

Egészen 2015-ig csend volt az egyetem körül, nyáron azonban robbant a bomba: a kormány ismét elhatározta, hogy megbontja az egyetem egységét, és a kertészeti karokat a Gödöllői Egyetemhez csatolják. A kormány érvelése szerint nem sikerült optimalizálni a Corvinus működését, ráadásul, ahogy Palkovics államtitkár fogalmazott, a pesti és budai campusoknak nem sok közük volt egymáshoz. Bár a két campus között valóban voltak ellentétek - a budai campuson például sokan megszállóként tekintettek a pestire, amely elszívja a források jó részét -, ahogy az egyetem akkori rektora Rostoványi Zsolt fogalmazott: Egy csak gazdasági és társadalomtudományi képzéseket folytató szakegyetemnél erősebb és stabilabb egy több karral rendelkező, több tudományterületet oktató felsőoktatási intézmény. Optimalizációra valóban szükség lett volna, mert az egyetem nem működött jól, azonban ezt házon belül is meg lehetett volna oldani. A Fidesz viszont nem hátrált meg, hiába tüntettek ismét a feldarabolás ellen, és még 2015-ben a Gödöllői Egyetemhez csatolták a budai karokat. 

Öröm az ürömben, hogy a 2011-12-es tervekkel ellentétben a pesti campus megmaradt, és a gazdasági karokat nem csatolták hozzá más egyetemekhez. (Egy régebbi elképzelés szerint a közgazdasági képzést az ELTE vitte volna, míg a gazdasági és társadalomtudományit a BME.)

Nagy önállósággal viszont nem számolhatnak, hiszen amellett, hogy az új felsőoktatási törvénynek köszönhetően minden egyetem autonómiája csökkent, a Fidesz fokozatos elkezdte megszállni az egyetemet. 

Új rektor, új gondolatok

2016 tavaszán új rektort választottak az egyetem élére Lánczi András személyében. Lánczi sokak számára ismerős lehet, hiszen a Fidesz-közeli Századvég kuratóriumi elnöke volt - megválasztásakor lemondott erről a tisztségéről -, és Orbán Viktor egyik főideológusának tartják, bár ezt Lánczi mindig is tagadta. Mindemellett Matolcsy Györggyel sem ápolt rossz viszonyt, és alapvetően mindig is egyetértett a jegybankelnök gazdaságpolitikájával. 

Lánczi kinevezése után hamar borzolta a kedélyeket megdöbbentő kijelentésével:

- A Corvinus rektora szerint teljesen rendben van, hogy MNB-alapítványok közpénzeket juttatnak Matolcsy rokonainak, mert szerinte nincs benne az MNB-törvényben, hogy mire használhatja fel a pénzét a jegybank. 

- A rektor szerint a Századvég körül minden rendben van, hiszen semmit sem sikerült rábizonyítani, ami botrányos lehet.

- A mostanság népszerű célponttá vált magyar származású üzletembert, Soros Györgyöt is betámadta a rektor, feltéve a költői kérdést, hogy miféle pénz a spekulációval szerzett pénz. Mindezt a legnevesebb hazai gazdasági egyetem rektoraként, bár arra már nem tért ki, hogy mi a baj a tőzsdén szerzett pénzzel. 

- Lánczi szerint a korrupció nem nagyobb mértékű, mint a korábbi politikai struktúrák idején, bár arra már nem tért ki, hogy akkor ezzel most a kormányközeli emberek tőkefelhalmozását akarja-e legalizálni. Lánczi ráadásul már korábban is furcsa véleményt fogalmazott meg a hazai korrupcióval kapcsolatban, szerinte, amit mások korrupciónak tartanak, az a Fidesz legfőbb politikája. Tehát, az emberek nem értik a Fidesz politikáját. 

Meglepő gondolatok ezek az egyik legpatinásabb hazai egyetem rektorától, ami természetesen egy magánszemély magánvéleményének is tekinthető, azonban az egyetemre nem feltétlenül vet túl jó fényt az ilyen jellegű nyilatkozatok. 

Az MNB-alapítványok már a spájzban vannak

Mindeközben a Lánczi András szerint normálisan működő MNB-hez köthető alapítványok is megjelentek már az egyetemen saját tanszékkel. Bár legelőször úgy tűnt, hogy végül béke lesz az egyetem és a Fidesz között, azaz a kormánypárt nem próbál meg beleszólni abba, hogy mit is oktatnak az egyetemen, Lentner Csabagondolatai egyáltalán nem erről árulkodnak. Matolcsy embere egyenesen úgy fogalmazott, hogy az alapítványokra azért van szükség, hogy beléjük pumpált pénzek segítésével letörjék a neoliberális gondolatokat 

Nem kétséges, hogy a Fidesz és Matolcsy György által sikeresnek tartott unortodox gazdaságpolitikai nézeteket megpróbálják ráerőltetni az egyetemre, és úgy oktatni, mintha ez egy valóban sikeres és járható gazdaságpolitikai út lenne. Ez már csak azért is hajmeresztő, mert az uniós források elapadásával Magyarország a jövőben súlyos gazdasági problémákkal fog szembenézni, így jól fog jöhet majd az a szellemi tőke, amely nem Matolcsy gondolatokon „nevelkedtek”.

A Fidesz nem szereti a másként gondolkodókat

Hogy mi az alapvető baj a Corvinus Egyetemmel? Elsősorban az, hogy olyan közgazdasági és gazdaságpolitikai képzés folyik ott, amely szembe megy a Fidesz - elsősorban Orbán Viktor és Matolcsy György elképzeléséivel - gazdaságpolitikai nézeteivel, a kormánypárt pedig sem megérteni, sem pedig elfogadni nem akarja a sztenderd gazdasági nézeteket. Ez már csak azért is furcsa, mert 2012-ben végül nem az unortodox lépések húzták ki a gödörből az országot, hanem azok a megszorító intézkedések, amelyek egyértelműen a neoliberális közgazdaságtan rendszerébe sorolhatóak. Az ortodox gazdaságpolitikai lépéseket azonban sosem fogják beismerni, ahogy azt is jól tudjuk, hogy nem voltak megszorító intézkedések 2010 után. 

 

tenytar.blog.hu