h i r d e t é s

Hova, mennyi a jatt?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Hova, mennyi a jatt?

2016. március 12. - 09:08
0 komment

A borravaló fizetése régóta gyakorlat vásárlás vagy különböző szolgáltatások igénybevétele során a szolgáltatás színvonalával való elégedettségünk kifejezésére.

Fotó: AFP

Egy nemrégiben végzett felmérésben azt próbáltak meghatározni, mennyit hagyunk az étteremben, a taxisnál, a fodrásznál, vagy éppen a szerelőnél - írja a kemma.hu.

Régóta léteznek úgynevezett „borravalós szakmák”, ahol a szolgáltatást igénybe vevők által adott összegek beépülnek az alkalmazottak fizetésébe. Bizonyos területeken jobban, másutt kevésbé elterjedt a borravaló adása és annak összege az adott háztartás bevételének nagyságától, illetve az életkori sajátosságoktól is függ. Hazánkban az elmúlt években több mint 8 milliárdot adtak ki borravalóra a háztartások, egy korábbi, 1998. évi vizsgálat szerint pedig 5,3 milliárd forintot. Nominálértéken másfélszeresére nőtt, reálértéken viszont kétharmadára csökkent a borravaló értéke. Tehát míg 1998-ban jövedelmünk 0,16 százalékát fizettük ki borravalóra, mára ennek körülbelül a felét (0,08 százalékot).

A legtöbb jattot a fodrászoknak, illetve kozmetikusoknak adjuk, éves szinten több mint 2,6 milliárd forintot, az összes borravaló közel harmadát. Ez egy-egy alkalommal átlagosan 300 forint körüli összegnek felel meg.

A második legnagyobb borravalós tétel (2,5 milliárd forint) a pincéreknek, felszolgálóknak, illetve ételfutároknak adott összeg. Az étel házhoz rendelése (akár otthonra, akár a munkahelyre) egyre népszerűbb, hatalmas a kínálat, rengeteg a házhoz szállításra specializálódott cég. Az elmúlt években e szolgáltatásnál egy-egy alkalommal 200 forint körüli borravalót adtunk az ételfutároknak, ételkiszállítóknak, azonban a hagyományos éttermi étkezés során ennek átlagosan a dupláját is otthagytuk, alkalmanként 400 forintot.
A következő az összes borravalóra kiadott értékekből a benzinkutasnak (9,3%) és a postásnak (7,5%) adott borravaló. A háztartások alkalmanként 200 forint körüli összeget hagytak a benzinkúton, és a postások is e körüli összeget kaptak egy-egy alkalommal.
A több tételt összefoglaló egyéb szolgáltatások – idetartozik a szén- és tűzifaszállítás, temetkezési szolgáltatás, állatorvos, szemétszállítás, állatkozmetika – az összes borravalós kiadásból 4 százalékot tett ki. Ha az egyéb szolgáltatáson belüli megoszlást vizsgáljuk, akkor a szén- és tűzifaszállítás aránya a legnagyobb, arra alkalmanként 300–400 forintot adtunk. Ezzel szemben a temetkezési szolgáltatások igénybevételekor akár 4000 forintot is kitett az alkalmankénti borravaló összege.

A taxisnak és teherfuvarozónak adott borravaló 2014-ben alkalmanként 300–350 forint között volt. Az autópiac bővülésével a kínálat is széleskörűen nőtt, jelenleg a háztartások több mint felében van gépjármű. E külső tényezők hatására a taxi, mint szolgáltatás igénybevétele csökkent, a borravalós összkiadáson belül csak 2 százalékot tesz ki.

A borravalóadási szokások az elmúlt másfél évtized alatt nagyon megváltoztak, amelynek több oka is van. A műszaki cikkek bővebb árukínálata, illetve a technológia fejlődése egyrészt azt eredményezi, hogy kevesebbszer javíttatjuk az elektronikai és háztartási berendezéseinket, így a szerelők is egyre kevesebb jattot kapnak. Másrészt vannak olyan szakmák, mint a fodrász vagy a kozmetikus, ahol a technika fejlődésével új technológiák, gépek bevezetésével a szolgáltatást is kibővítették. Az életmódbeli változások miatt a vendéglátás területén a pincérnek, ételfutárnak adott összegek igen jelentős részt tesznek ki a borravalóra költött összegből.

 

kemma.hu