h i r d e t é s

Havi átlag 100 titkos megfigyelést engedélyeztek idén az országban

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Havi átlag 100 titkos megfigyelést engedélyeztek idén az országban

2018. december 21. - 09:38

Attól, hogy valaki paranoiás, még követhetik tartja a régi mondás. 

A kép illusztráció! - Forrás: Tutiblog

Zoom.hu közérdekű adatigénylésére adott választ az Igazságügyi Minisztérium, amely szerint ebben az évben decemberrel bezárólag havi átlag száz nemzetbiztonsági célú titkos információgyűjtésre adott engedélyt Trócsányi László igazságügyi miniszter.

Magyarországon a polgári, katonai titkosszolgálatok, valamint a Terrorelhárítási Központ (TEK) jogosult ilyen megfigyelést kérni. 

"December 4-ig összesen 1182, vagyis naponta több mint három titkosszolgálati eszközökkel végrehajtott lehallgatást, adatgyűjtést engedélyezett idén eddig az igazságügyi miniszter nemzetbiztonsági célból. Ez azt jelenti, hogy ha ez a trend az év utolsó hónapjában is folytatódik, akkor az év végére a kormányzatilag jóváhagyott titkos adatgyűjtések száma megközelítheti az 1300-at, ami ötéves rekord lenne" – írja a Zoom.hu.

A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a szám csak a nemzetbiztonsági célú megfigyelésekre vonatkozik (a növekedést szerintük a terrorfenyegetettség növekedése okozhatja), ezen kívül ugyanis va még a bűnüldözési célú titkos megfigyelés is. Ez utóbbiakat bírói jóváhagyásra rendelik el, nem kell hozzá az igazságügyi miniszter.

A kettő közti különbségeket ebben a táblázatban foglalta össze a Zoom.hu:

Idén nyáron a titkos megfigyelésre vonatkozó szabályok egy részét módosította a kormány, és létrejött az "előzetes felderítés" intézménye is, amitől a szakma és a jogvédők egy része is fázott: ez ugyanis bizonyos kiemelt súlyú bűncselekmények gyanúja esetén is engedi az előzetes és titkos információszerzést gyakorlatilag bárkiről. 

"Nem véletlenül merült fel korábban, hogy a gumiszabály alapján akár közéleti aktivisták, civil szervezetek ellen is titkos eszközökkel léphetne fel a hatalom. Előfordult például, hogy Németh Szilárd Fidesz-alelnök „nemzetbiztonsági fenyegetésként” azonosított embereket, sőt ugyanő azzal is fenyegetőzött már, hogy a titkosszolgálatokkal megfigyelteti az általa a „Soros-hálózat” tagjaiként azonosított civil szervezeteket" – olvasható a Zoom.hu cikkében. (propeller.hu)