h i r d e t é s

Három űrszonda éri el a Marsot hamarosan

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Három űrszonda éri el a Marsot hamarosan

2021. február 08. - 05:56

Hamarosan három űrszonda éri el a Marsot: az Egyesült Arab Emirátusok űrszondája kedden érkezik a vörös bolygóhoz, a kínai űrszonda 24 órával később áll orbitális pályára, a NASA marsjárója, a Perseverance (Kitartás) pedig február 18-án landol.

Forrás: NASA

Az Egyesült Arab Emirátusok és Kína először érik el a Marsot. Kína első Mars-missziója, amit az oroszokkal együtt tervezett, 2011-ben már az indulásnál kudarcot vallott.

A HÁROM ŰRSZONDÁT TAVALY JÚLIUSBAN NÉHÁNY NAPOS KÜLÖNBSÉGGEL INDÍTOTTÁK ÚTNAK, EZÉRT ÉRKEZNEK MEG SZINTE EGYIDŐBEN.

Az űrexpedíciók időzítése nem véletlen: az alatt az egy hónap alatt kell útnak indítani a kutatóhajókat, amikor a Mars és a Föld optimális távolságban van egymástól, ezáltal a megtett utat és a szükséges üzemanyagot is minimalizálni lehet.

ILYEN ABLAK 26 HAVONTA EGYSZER NYÍLIK MEG.


A kép illusztráció! - Forrás: DW

Az Amal (Remény) elnevezésű űrszonda 22 ezer-44 ezer kilométeres magasságban köröz majd a Mars körül, és a bolygó légköri változásait, időjárási jelenségeit figyeli meg.

Az Amal az arab világ első bolygóközi missziója. Az űrhajó a coloradói Boulder Egyetem közreműködésével készült.

Kína Tianven-1 (Kérdések a mennynek) elnevezésű űrszondája orbitális pályán kering majd a Mars körül, de májusban egy Mars-kutató rovert bocsát a bolygó felszínére.


A kép illusztráció! - Forrás: CNET

A NASA MISSZIÓJÁNAK PERSEVERANCE MARSJÁRÓJA A JEZERO-KRÁTERBEN LANDOL, EGY ŐSI FOLYÓ DELTATORKOLATÁNÁL, AMI EGY KICSIT KOCKÁZATOS, MIVEL A TALAJ SZIKLÁS, DOMBOS.

Ugyanakkor a tudósok szerint megéri a rizikót, mert 3,5 milliárd évvel ezelőtt víz és élet is lehetett ott, és valószínűleg ennek nyomait is meg lehet majd találni a kráter fenekén.

A PRESEVERANCE KŐZETMINTÁKAT GYŰJT MAJD, AMELYEK A TERVEK SZERINT 2030-AS ÉVEK ELEJÉN JUTNAK MAJD EL A FÖLDRE.


A kép illusztráció! - Forrás: - NASA's Mars Exploration Program

A Perseverance és a kínai marsjáró is radarral kutatja majd a felszín alatti esetleges víztározó medencéket. A Perseverance munkáját egy kis 1,8 kilogrammos helikopter is segíti a kutatásban, ez lesz az első robotrepülő, amelyet egy másik planétán vetnek be.

A PERSEVERANCE KAMERÁI SZÍNESBEN VESZIK MAJD AZ EJTŐERNYŐS LANDOLÁST, MIKROFONJAI A HANGOKAT IS TOVÁBBÍTJÁK A FÖLDRE.

Mindeddig csak az Egyesült Államoknak sikerült leszállnia a Marson. Az első amerikai űrjármű 1976-ban érte el a bolygót. Jelenleg két NASA-egység, az In Sight és a Curiosity dolgozik a Marson. Hat további űrszonda: három amerikai, két európai és egy indiai a bolygó körül kering. (MTI) / Origo