h i r d e t é s

Gyorstalpaló terrortámadás esetére

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Gyorstalpaló terrortámadás esetére

2015. november 17. - 13:52
0 komment

A párizsi merényletsorozat kapcsán a CKR Blog szakértő segítségével gyűjtötte össze, mi a teendő, mit tehetünk terrortámadás esetén. Hogyan kell és lehet menekülni, mit tegyünk a tömegben, hogyan védjük magunkat? A hasznos összeállításból kiderül.

Illusztráció - Forrás: life.hu

Weiszengruber János személy- és vagyonvédelmi tanácsadó szerint érdemes észben tartani: az első támadást követheti második - írja a kemma.hu.

Ha robbanást vagy fegyverropogást halljuk, azonnal vessük magunkat a padlóra és kúszva, négykézláb mászva vagy guggolva, de folyamatosan mozogva haladjunk addig, amíg nem találunk egy megfelelő fedezéket. Ez lehet egy betonoszlop, téglafal, vagy lépcső, bár, ahogy a szakértő mondja, a semminél még egy felfordított asztal is jobb.

A terrortámadás nem látványosság, ezért ha már fedezéket találtunk, nee bámészkodjuk kihajolva onnan, mert bármilyen repesz vagy lövedék eltalálhat minket. Az ablakok mögött fokozott veszélynek vagyunk kitéve. A fedezékünket úgy válasszuk, hogy ne az ablak és a fedezékül használt dolog közé kerüljünk.

Nem csak a fegyver vagy a robbanás lehet veszélyes

Ha fuldokló, vonagló embereket látunk, lehet, hogy valamilyen mérgező vegyi anyag került a levegőbe ezért azonnal takarjuk el orrunkat és szánkat, így az anyagot nem teljes sűrűségében lélegezzük be. Jó erre bármilyen száraz vagy benedvesített ruhadarab. Ez a füst és a por szűrésére is alkalmas, ami egy esetleges robbanás utána a levegőbe kerül.

A menekülés

Ha az események központjában vagyunk a helyzet kaotikussá válik, ezért az a legjobb, ha mielőbb elmenekülünk a helyszínről. Semmiképp se bámészkodjunk, vagy videózzunk a telefonunkkal, hanem maradjunk a talaj közelében és keressük meg a menekülő utat.

Ha épületen belül történt a támadás, akkor a kijáratokat rendszerint fejmagasság felett, zöld futó embert illusztráló zöld táblával jelölik, ha ezeket követjük biztosan kijutunk. A másik lehetőség az, ha az épület személyzetét követjük, mivel ők jobban ismerik a helyet és biztosabban tudják, hogy merre van a kijárat.

Ha futva menekülünk azt ne a legrövidebb úton, egyenes vonalon haladva tegyük, hanem cikkcakkban, így a támadónak jóval kevésbé kiszámítható célpontot nyújtunk.

Próbáljunk a tömeg szélén maradni!

A pánikban lévő tömeg legtöbbször szabályszerűen mozog,  amikor adott irányba halad. Középtájon gyorsabban sodródunk és sokkal jobban összenyomnak minket, míg a széleken lazábban és lassabban mozoghatunk.

Ne próbáljunk átvágni a középen!

Próbáljunk meg a tömeg mozgásával azonos irányban és tempóban haladni. Minél hamarabb igyekezzünk a szélekre, ahol nagyobb az esélye annak, hogy el tudjuk hagyjuk a helyszínt. Ha kiértünk a fő áramlásból, akkor igyekezzünk minél távolabb jutni az eseményektől.

Bemenekülhetünk egy olyan épületbe is, amelyiknek több kijárata van vagy fegyveres őrsége. Kerüljük el azonban a közelben a tömegközlekedési eszközöket, az állomásokat és a pályaudvarokat és minden olyan helyet, ahol sok ember zsúfolódhatott össze.

Vigyázzunk az üvegnyak/tölcsér-hatásra!

A beszűkülő helyek életveszélyesek lehetnek. Ezek olyan területek, ahol a tömeg a tér szűkülése miatt összepréselődik egy szűk helyen (pl. kerítések, falak, épületek, autók, lámpaoszlopok, alagutak miatt) Rendkívül veszélyes helyzet, komoly sérüléseket szerezhetünk a tömegben kitört pánik és a menekülési ösztön miatt. ( ha túl is éltük a támadást a menekülő tömeg könnyen halálra taposhat )

Ha beszorulunk, inkább forduljunk el, vagy körbe a tengelyünk körül, minthogy megpróbáljuk visszanyomni a tömeget. Ha tudjuk, tartsuk úgy a kezeinket mint a boxolók a kettős fedezékben.

Ha elesnénk, gömbölyödjünk össze!

Ha elesnénk a tömegben ne próbáljunk felállni, maradjunk inkább lent. Védjük a fejünket, arcunkat és a belső szerveket azzal, hogy kezünket-lábunkat összehúzva összegömbölyödünk, mint egy labda az un. magzati pózba.. Így a legkisebb az esély a sérülésre és a legnagyobb a túlélésre.

Ilyenkor általában mások is átesnek rajtunk és előbb-utóbb kialakul egy halom, amit elkerül a tömeg. Így esélyünk nyílik a menekülésre.

A mobilt segélykérésre használjuk!

Ne kezdjük el a senkit onnan a helyszínről tájékoztatni az eseményekről, mert ha további támadások jönnek, nem biztos hogy második esélyt is kapunk a sorstól. Bármennyire csábító a lehetőség, hogy megismételhetetlen felvételt készítsünk, ne erre használjuk a telefont. Ha a terrorista nem ebben a formában szeretne amatőr felvételeken szerepelni, akkor mi leszünk a következő célpontok!

Ha az autónkban rekedtünk, maradjunk is ott!

Maradjunk az autóban, ne állítsuk le a motort, zárjuk le az ajtókat és húzzuk le fejünket. Kivéve persze, ha az autónk éppen a támadás útjába esik. Ilyenkor használjuk azt fedezékként, vagy hagyjuk el és gyalog meneküljünk tovább! Ne törődjünk azzal, hogy mit hagyunk hátra!

Ha vezetés közben ér minket támadás és az autónk mozgásképes marad, akkor ne habozzunk, hanem teljes sebességgel meneküljünk a helyszínről.

Ne vonjuk magunkra a figyelmet!

Ne üvöltsünk, sikoltozzunk vagy jajveszékeljünk, mert ezzel a menekülők közül is magunkra vonhatjuk a figyelmet. Ne számítsunk a terroristák könyörületességére, vagy irgalmára, mert az ő céljuk általában a minél nagyobb számú áldozat lemészárlása maximális kegyetlenséggel.

És a legrosszabb forgatókönyv: ha nincs esély a menekülésre…

Ha nincs lehetőségünk a menekülésre és nem akarjuk tehetetlenül várni, hogy lemészároljanak, akkor csakis a harc maradt az egyetlen esélyünk a magunk, vagy mások életének megmentésére, mondja a szakértő, aki szerint ha ott maradtunk egyedül a terrorista előtt, ordítsunk torkunk szakadtából, mert ez erőt ad, energiát összpontosít és elszánttá tesz, de ne fordítsunk hátat, mi támadjunk azonnal!

Ilyen mértékű stresszhelyzetben nagy mennyiségű adrenalin szabadul fel szervezetünkben. Ha nem követi ezt fizikai intenzitás, akkor az blokkolóan hathat, és utána már képtelenek is lennénk cselekedni.

Használjunk bármilyen eszközt vagy tárgyat!

Legyen az akár egy kő, szék bot, ág vagy egy eldobott üvegpalack. Minden eszköz jobb annál, mintha csak a csupasz kezünkkel küzdenénk! Teljes erővel üssünk, szúrjunk, vágjunk, vagy dobjunk, hiszen túlélésünk a tét!

 

kemma.hu