h i r d e t é s

Csányi Sándor az utódlásáról beszélt

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Csányi Sándor az utódlásáról beszélt

2022. május 05. - 07:26

Nagyinterjút készített Csányi Sándorral a Forbes, amiben többek között az utódlásáról, az unióval való kiegyezésról, a különadókról és az árstopokról is beszélt a bankvezér.

Csányi Sándor - Fotó: Balogh Zoltán/MTI/MTVA

Arra a felvetésre, hogy az OTP vezetőtestületei továbbra is nagyon konzervatívnak tűnnek, ötvenes-hatvanas férfiemberek vezetik a bankot, egy-egy nő van az igazgatóságban és a felügyelő bizottságban, a legfelső vezetésben egy sem, Csányi azt válaszolta, hogy nem érzi úgy, hogy konzervatívak lennének. Azt elismerte, hogy női ügyekben le vannak maradva, de ez nem kulturális kérdés, eddig így alakult, és idővel javulni fognak az arányok. A magyar ügyvezető igazgatók között és a leánybankok vezetőségeiben már szép számmal vannak nő kollégák, és sok a fiatal vezető is, emeli ki a bankvezér.

Az OTP működési modellje nagy hangsúlyt fektet a fiatal menedzserek tanulására.

CSÁNYI A HATÁSKÖREIT SZINTE TELJES EGÉSZÉBEN BIZOTTSÁGOKRA DELEGÁLTA, OLYAN NINCS, HOGY PÉLDÁUL BIZONYOS ÖSSZEGEK FELETT VAGY BIZONYOS BERUHÁZÁSOKRÓL CSÁNYI DÖNT.

Direkt olyan a döntési folyamat, hogy még kísértést se érezhessen, hogy valamilyen ügyet megállítson, vagy valamilyen ügybe beleszóljon.

Egyetlen olyan hatáskör van, amiben csak Csányi dönthet: A VEZÉRIGAZGATÓ-HELYETTESEK ÉS A LEGNAGYOBB LEÁNYVÁLLALATOK VEZETŐINEK KINEVEZÉSE VAGY FELMENTÉSE.

Az OTP-nél az utódlásával kapcsolatban a bankvezér elmondta, hogy most három-négy embert lát a bankban, akit alkalmasnak tart a pótlására, de egyelőre nem tervezi leadni az operatív vezetést, és nem érez ilyen nyomást a részvényesek vagy a munkatársak felől sem.

Persze, nem leszek itt az idők végezetéig, van is egy utódlási céldátum a fejemben,

mondta Csányi, de hozzátette, hogy mindez a vezérigazgatóságot illeti, az elnöki pozíció egy másik téma, ott hosszabb időre tervez.

Fiának, Péternek megvannak a legjobb nemzetközi iskolái, nyugat-európai bankoknál és egy nagy nemzetközi tanácsadó cégnél szerzett több mint tíz éven keresztül megfelelő gyakorlatot. Csányi szerint ez is az oka, hogy amikor hat évvel ezelőtt Csányi Péter az OTP-hez került ügyvezető igazgatóként, a bankvezér nem kapott egyetlen negatív kommentárt sem a részvényesektől, sem a nyilvánosságtól.

Csányi szerint álszentség lenne azt mondani, hogy a fia nincs benne a három-négy alkalmas emberben, de amikor Péter az OTP-hez ment ügyvezető igazgatónak, teljesen egyértelműen megmondta neki, hogy ne számítson rá, hogy ez egy egyenes út. Nincs előle elzárva, de nem arról van szó, hogy biztos az következik.

Az a tény, hogy a fiam, nem predesztinálja arra, hogy ő legyen az utódom, de azt sem jelenti, hogy amiatt, hogy a fiam, nem lehet az utódom,

húzta alá Csányi.

Ha nem igazolódik be a következő időszakban, hogy ő a legalkalmasabb rá, akkor nem ő lesz a vezérigazgató, hanem más.

A különadókkal kapcsolatban a bankvezér kiemelte, hogy először is ki kellene egyezni az unióval, ez jelentősen csökkentené a költségvetési konszolidáció pénzügyi terheit. Csányi bízik benne, hogy lesznek EU-s források, és úgy használjuk fel őket, hogy jobban segítsék a gazdaság növekedését. Aztán nyilván nemcsak szektorális adókat lehet emelni, hanem jobban teríteni is lehet a terheket.

A bankvezér szerint szükség lenne a költségvetési kiadások, azon belül az állami beruházások csökkentésére is. Ez sokat segítene abban, hogy az elmúlt időszakban drasztikusan megemelkedett építőipari költségek visszaálljanak egy észszerű szintre, és akkor megnőnének a magántőke-beruházások. Ez segítené a növekedést, ami tovább javítaná a költségvetés helyzetét, mondta Csányi.

A rezsi-, kamat-, élelmiszerár-plafonra kitérve Csányi azt mondta, hogy "AZ ILYEN INTÉZKEDÉSEK, HA TARTÓSAN FENNMARADNAK, ELHIBÁZOTTAK."

A bankvezér szerint a szociális kérdéseket nem közvetlen gazdasági beavatkozások révén, hanem szociális politikával kell kezelni. Az ilyen beavatkozások általában úgy alakulnak, mint a hógolyó a hegyoldalon. Elindul kicsiben, aztán lavina lesz belőle. Ezeknek az intézkedéseknek is nagy a társadalmi költsége, és azt a nap végén mindig az adófizetők állják.

(Forbes)