h i r d e t é s

Beszéljünk a 150 szobás négy csillagos szekszárdi szállodáról

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Beszéljünk a 150 szobás négy csillagos szekszárdi szállodáról

2016. február 28. - 10:20
0 komment

Utoljára 1971-ben a vadászati világkiállításra épült egy száz szobás szálloda a Gemenc hotel. 2010-ben bezárt, azóta galambok ezrei „szállták” meg, ott rothad a város közepén, pedig szerkezetileg teljesen jó az épület.

Ács Rezső Polgármester a Miniszterelnöktől „kapott” 40 milliárd forintból egy még nagyobb 100-150 szobás négy csillagos szállót akar építeni, kb. 8 milliárd forintért. Az átlagember akár örülhetne is ennek, „fejlődik a város”. Az építés, az üzemeltetés „hasznot hoz” a városnak. Vajon így van-e?

Egy történettel kezdeném. A kilencvenes években német kapcsolatokkal kisebb, nagyobb projekteket készítettünk. Megkerestem a Harkányi polgármestert, hogy kellene oda egy 100-150 szobás négy csillagos wellnes szálloda. Azonnal kapott az alkalmon és egy park közepén felajánlott kéthektáros területet és napi 50 m3 gyógyvizet hozzá. Joggal gondoltam, hogy megnyertem a főnyereményt. Két-három német nagybefektető is azonnal jelezte, hogy kezdhetem a projekt építését, csak egy pici feltételt még szerezzek meg hozzá, nevezetesen egy nemzetközileg elfogadott üzemeltetőt, aki 10-15 év alatt garantáltan kifizeti a tőkebefektetést. Nem lehet probléma, megkerestem a Danubiusz Hotellánc vezérigazgatóját, előadtam a tervet. Azt mondta, nagyon örülne egy ilyen lehetőségnek, ha kapna egy szállodát és ki is tudná fizetni 15 év alatt a szálloda árát, de a német partner garantálja a legalább 75%os vendégfeltöltést, mert nincs olyan szállodalánc, aki Harkányban ezt biztosítani tudná. Itt bezárult a történet.

Képzelje el ezt Szekszárdon bármelyik normális ember, ahol sem annyi látnivaló, sem egész évben rendelkezésre álló gyógyászati lehetőség, sem pedig, egész évben itt zajló világszínvonalú kulturális, vagy konferenciaesemény nincs. Az nem egyszerűen naivság, hogy majd jönnek egy liter borért egész évben szerte a világból 2-300-an, és kifizetik a 20-40.000 forintos éjszakánkénti szobaárat, hanem butaság, vagy gátlástalanság.

Nem inkább arról van szó, hogy kell megint egy nagyberuházás, amiből jut is marad is a haveroknak és utánam a vízözön? Megépíteni valamit a legegyszerűbb, főképpen más pénzén. Utána gazdaságosan, vagy csak nullás szinten is működtetni, az már nagyon komoly dolog. (hogy ne idézzem a találó magyar mondást az ilyen helyzetre) De vajon tényleg a más pénzén-e? Igaz, hogy ez, mint minden fejlesztés az országban Európai Uniós pénzből történne, de ezt nem hülyeségekre, hanem a felzárkóztatásra kellene költeni. Gazdaságélénkítésre, a lepusztított egészségügyre, oktatásra, stb.

A fotót mindenki ismeri. Minden megalapozatlan beruházásnak ez a vége. Tán azon kéne elmerengni, hogy mi legyen ezzel az épülettel, mert ebben még mindig nagyobb érték van, mint a jelenlegi légvárakban.

 

Rácz Zoltán