h i r d e t é s

A Prix de l’Arc de Triomphe versenye

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

A Prix de l’Arc de Triomphe versenye

2022. december 13. - 12:46

A Prix de l’Arc de Triomphe egy kiemelt lóverseny Franciaországban, amelyen három évesnél idősebb telivérek versenyeznek egymás ellen a Longchamp Racecourse pályáján Párizsban. A verseny minden évben egyszer kerül megrendezésre, általában október első vasárnapján. A táv 2400 méter, ezen versenyeznek a világ legjobb lovai.

Prix de l’Arc de Triomphe - Forrás: wikipedia

Általában simán csak „Arc”-ként hivatkoznak a versenyre, amely a világ egyik legnagyobb presztízzsel bíró lóversenye. A győzteseket egy ilyen futam megnyerése után már bajnokként emlegetik. A megnyerhető díj is kifejezetten nagy, a világ legjobban fizető lóversenyei közé tartozik. A lóverseny a fogadás világában is a legtöbb fogadással bíró versenynek számít.

Visszavonult a legendás bajnok

A Prix de l’Arc de Triomphe versenyét 2022-ben az Alpinista nevű ló nyerte meg Luke Morrisszal a nyeregben. Érdekesség, hogy Alpinista tulajdonosa az a Kirsten Rausing, akit leginkább a Tetra Laval holding tulajdonosaként ismerhetünk. Alpinista nem is olyan rég nyerte meg a versenyt, de most már szomorú hírről lehet beszámolni: a csodálatos állat nyugdíjba kell, hogy vonuljon. A most öt éves ló egy fél hosszal verte meg a második helyezett lovat a párizsi futamon. Ez volt a hatodik Group One versenysorozat győzelme Alpinistának, de mégis különleges sikerről van szó.

A ló edzője a 74 éves angol edző, Mark Prescott, akinek ez volt az első Arc győzelme ötven évnél is hosszabb karrierje során. Ő maga erősítette meg nem is olyan régen az egyik hírügynökségnek, hogy a ló már nem tud elindulni a Japán Kupán.

Elmondása szerint az Arc után az egyik nap a kancának forró lett a lába és Prescott asszisztense egyből gyanakodni kezdett egy sérülésre. Általánosságban egy ló lába akkor melegszik be, ha megnövekszik az adott területen a véráram, ami leggyakrabban egy gyulladás vagy sérülés eredményeként következik be. Amikor másnap maga Prescott is megnézte a ló lábát, tudta, hogy baj van. Rövid mérlegelés után úgy döntöttek, hogy visszavonultatják a kancát. Még úgy gondolták, hogy majd a tokiói Japán Kupán a ló elbúcsúzhat, de a sérülés miatt már erre sem volt módja.

Mostantól kezdve életét békében fogja tölteni a szintén Kirsten Rausing birtokában lévő angol Newmarketben található lovardában, ahol egyébként Prescott többi lova is készül a versenyekre. A visszavonulás nem csak érzelmi szempontból rossz Rausingnak és Prescottnak, de azért is, mert ha Tokióban nyert volna az Arc sikere után, akkor 3 millió dolláros bónuszt kaphatott volna a ló csapata.

Pályafutása során 15 versenyen indult el és ebből tízet meg is tudott nyerni, így összességében közel 4 millió dollárnyi díjat nyert tulajdonosának.

Érdekesség az Arcról

Végül néhány érdekességet még említsünk meg az Arc versenyéről, amelyet 1920 óta rendeznek meg Párizsban. Ha csak 2000-től nézzük a futamokat, akkor elmondható, hogy kétszer versenyt nyerni csak két ló tudott, Treve és Enable. A legsikeresebb tulajdonos Khalid Abdullah, a szaúdi királyi család tagja, akinek lovai 2000-től kezdve négy alkalommal tudtak a világ egyik legrangosabb versenyén nyerni. Legrangosabb ez a verseny minden szempontból, egyrészt a legjobb lovak versenyeznek itt, másrészt pedig a tulajdonosok a világ leggazdagabb emberei közé tartoznak.

Szerencsejáték
A túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!

A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.

Felelős játék 

A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma. 

Játékfüggőség

Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?

A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük. 

Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak. 

A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat: 

• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás 
• munkahely, lakás elvesztése 
• családi és párkapcsolati problémák 
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel 
• a hobbi és az érdeklődés feladása 
• magányosság, izoláció 
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása 
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk) 

Önkorlátozás 

A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!

Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt

Hova fordulhat segítségért?

Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:

Szerencsejátékos Segélytelefon

Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.

A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a [email protected] e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778

A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.

Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.

Ne feledje: problémájával nincs egyedül!