h i r d e t é s

A német döntésért Európa elképesztő gázárat fog fizetni

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A német döntésért Európa elképesztő gázárat fog fizetni

2022. február 23. - 06:21

A Putyin belső köreiből származó üzenet a magyar gázárakra is hatással lesz.

A kép illusztráció! - Forrás: Foreign Policy

Éles reakciót küldött Dimitrij Medvegyev, az orosz Nemzetbiztonsági Tanács elnökhelyettese a Twitteren arra a német kancellár által röviddel ezelőtt tett bejelentésre, hogy leállítják az Északi Áramlat 2 németországi engedélyezését az oroszellenes szankciók jegyében.

Medvegyev durva további gázár-emelkedést vázolt, ugyanis úgy fogalmazott a döntést kommentálva:

"Nos, üdv a szép új világban, amelyben az európaiak nagyon hamar 2 ezer eurót fognak fizetni ezer köbméter gázért."

Jelenleg a holland TTF gáztőzsdén a márciusi lejáratra 80 euró körül jár egy megawattórára a jegyzés (8%-os emelkedés után).

MEDVEGYEV „ELŐREJELZÉSE” TÖBB MINT DUPLÁZÓDÓ ÁRAKAT JELENT, UGYANIS 190 EURÓ/MWH-S JEGYZÉS FELELNE MEG AZ EMLEGETETETT 2 EZER EURÓ/1000M3-ES ÁRSZINTNEK.

Tavaly karácsony előtt egyébként három főbb ok miatt (fokozott gázigény, kedvezőtlen időjárás, illetve elkezdték visszafogni az oroszok a gázszállítást, így a Jamál-Európa vezetéken azóta visszafelé folyik a gáz keleti irányba a német-lengyel mérési ponton) már nagyjából eddig, 186 euró/MWh-ig száguldott a gáz ára a tőzsdén, ami természetesen új történelmi csúcsot jelentett. Medvegyev most azt vázolta, hogy az Északi Áramlat 2 engedélyezésének leállításával elmaradó plusz orosz szállítási kapacitás, illetve az egyéb európai importlehetőségek korlátozott volta, továbbá áprilistól az intenzív betárolási igény majd megint erre az extrém árszintre fogja feltornászni a gáz árát (akár tartósan is).

Mindez óriási kihívásokat jelentene egész Európa-szerte az ipari fogyasztóknak, de a háztartásoknak és az államháztartásoknak is, hiszen egy ilyen árszint tartós elviselése rengeteg forrást emésztene fel.

A legfrissebb gázpiaci elemzésünkben azt jártuk körbe, hogy ha az oroszok még jobban visszafognák Európa felé a gázszállításokat, vagy a nyugati szankciók hatására le is állnának, akkor mennyire tudnák azt rövid távon (nem igazán) és közép távon pótolni (nehézkesen, de részben menne).

Nyilván az is fontos, hogy egy tartósan visszafogott szállítási volumen és geopolitikai feszültség mellett tartósan extrém magas árszint maradhatna, és így az oroszok költségvetésileg bőven a "pénzüknél lennének".

Mivel a magyar-orosz gázvásárlási szerződés is teljes mértékben a TTF gázárhoz igazodik időbeli késleltetéssel, ezért a kinti extrém árszint idővel hozzánk is beszűrődne. Így még kevésbé tűnne fenntarthatónak a magyar rezsicsökkentési rendszer, hiszen kalkulációink szerint már tartósan 60 euró/MWh árszint mellett is évi 400-450 milliárd forintos vesztesége keletkezhet az állami MVM-nek, amit majd költségvetési forrásból kellene kipótolni. Egy ehhez képest egy akár tartósan háromszoros árszint a költségvetési igényt is hasonlóan durván megemelné, ami így már államháztartási szinten is komoly kihívásokat jelentene az inflációs következményekről nem is beszélve. (Portfolio)