h i r d e t é s

10 elképesztő szuperkütyü a jövőből, ami már most is létezik

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

10 elképesztő szuperkütyü a jövőből, ami már most is létezik

2017. augusztus 27. - 08:47

Pár éve még csak a képzelet szüleménye volt a legtöbb. - írja a Portfolio

A jövő - Forrás: pinterest

Hologramok, virtuális valóság, repülő autók - a tudományos-fantasztikus regények, filmek és játékok gyakori kellékei. Bár sokan képzelték el 20-30 éve, hogy ezek a szerkentyűk 2017-re már az emberiség életének mindennapi részei lesznek, a "mainstreamet" még nem hódították meg, de rengeteg már létezik és működőképes ezek közül a találmányok közül. 

Repülő "autó"


Forrás: A Lilium VTOL-parkolójának látványterve. Forrás: Telegraph, Lilium

Miközben számos cég is dolgozik a repülő autók, autókat helyettesítő személyszállító repülők kifejlesztésén, van már köztük olyan, amely rendkívül jól áll a dologgal, ilyen többek közt a Lilium is. A sugárhajtású jármű egy helikopterhez hasonlóan függőlegesen száll fel és le (vagyis egy úgynevezett Vertical Take-Off and Landing - VTOL jármű). Amikor a levegőben van, egy siklórepülőhöz hasonlóan közlekedik, de egy 300 kilométer hatótávolságú elektromotorral is rendelkezik, amely körülbelül 300 km/h sebességre fel tud gyorsulni.

Önösszeszerelő robotok


A kép illusztráció. Fotó: Shutterstock

A Transformerek nagyapjának is lehetne nevezni azokat a projekteket, amin az MIT és a Harvard szakemberei kezdtek el dolgozni. A lényegük, hogy egy csomó önálló mikrorobot képes legyen arra, hogy utasításra egy bizonyos alakzattá összeálljanak. A feltalálók azt remélik, hogy később akár komplett építkezéseket is képesek lesznek önállóan kivitelezni a mikrorobotok. Itt és itt látható videó a működésükről.

Robotszoba


A kép illusztráció. Fotó: Shutterstock

Az "okosotthon", illetve a "robotszobák" szintén elég sok vállalat fantáziáját mozgatják, az egyik ezek közül a SmartThings (ma már a Samsung leánya). A vállalat számos háztartási eszközt robotizált: reggelente automatikusan lefőzi a kávét, felkapcsolja a termosztátot, bekapcsolja a rádiót, ha elmegyünk otthonról, bekapcsolja a biztonsági rendszert és bezárja az ajtókat, ha pedig nem vagyunk otthon, jelez, ha bármilyen szokatlan tevékenységet észlel (például csőtörés vagy betörés van).

Számítógépes szemüveg


Fotó: Shutterstock

2011-ben jött ki a Google szemüveg-szerű eszköze, amivel fotózni és videókat felvenni is lehetett, amellett, hogy egy beépített interfésszel is rendelkezett. A találmánnyal kapcsolatosan számos biztonsági aggály érkezett, sokan pedig nem vették jó néven, hogy a szemüveg bármikor lefilmezheti őket. 2015-ben szüntette be a Google a szemüveg gyártását, azonban nem tettek le végleg a projektről, várhatóan egy felülvizsgált modellel jelentkeznek majd, amint "arra az emberiség készen áll."

Mesterséges végtagok


A kép illusztráció. Fotó: Shutterstock

Bár egyelőre nem sikerült még egy emberi végtagnak tökéletesen megfelelő szintetikus testrészt építeni, már több megoldás is létezik az elveszett végtagok helyettesítésére. A DARPA például kifejlesztett egy robotkart, ami az ember idegrendszerével össze van kapcsolva, ráadásul nemcsak irányítani tudja az agyával a "felhasználó", hanem érez is rajta keresztül.

Robotkatonák


Fotó: Brigadier Lance Mans, Deputy Director, NATO Special Operations Coordination Centre / Wikimedia Commons.

Az úgynevezett "autonóm támadófegyverek" (LAW) emberi kezelő nélkül képesek akár élő, akár tárgyi célpontokat támadni. A legtöbb ilyen hadieszköz a drónokhoz hasonlító repülő gépezet, de folyik már egy kutyaszerű csapattámogató robot és egy olyan autonóm helikopter fejlesztése is, amely egy mesterlövész puskával vadászna áldozataira. Az LAW-k használata jelenleg hivatalosan védelmi célokra korlátozott és a tűzparancsot, amennyiben szükséges, embernek kell kiadnia.

"Egzoszkeleton"


Fotó: YOSHIKAZU TSUNO / AFP

A Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS) az Egyesült Államok hadseregének kísérleti szuperruhája, egy úgynevezett "egzoszkeleton" (ez kb. annyit jelent, hogy külső csontváz), 2013-ban került először a nyilvánosság elé. A lényege, hogy a katonák plusz erővel, védelemmel és kommunikációs képességgel legyenek felruházva egy testükre erősített külső váz segítségével. A rendszer remélhetőleg a civil életben is segít majd: azt remélik tőle, hogy a külső váz segítségével olyan emberek tudnak majd járni, akik elvesztették ezt a képességüket.

Önvezető autó


Forrás: Tesla

Már a '20-as évek óta zajlik az önvezető autók "fejlesztése", de igazán komoly áttörést csak az elmúlt néhány évben sikerült elérni. Számos cég is dolgozik jelenleg a sofőr nélküli távvezérelt vagy teljesen önjáró autók fejlesztésén, számos prototípust elkészített többek közt a Mercedes, a General Motors, a Toyota, a Volvo, a Tesla, a Google és a Vislab is.

Interaktív hologram


Fotó: Shutterstock

Bár hologramok különböző formában már elég régóta léteznek, a sci-fikben gyakran látott interaktív holografikus képek még elég gyerekcipőben járó technológiának számítanak. Mindenesetre, elvileg a japán Asukanet és az izraeli Real View is gőzerővel dolgoznak az interaktív hologramok kifejlesztésén, az előbbi elvileg pár évvel ezelőtt produkált is prototípust, míg utóbbi virtuális szemüvegeken keresztül, mint kiterjesztett valóság képzeli el a koncepció megvalósulását.

Virtuális valóság


Fotó: Shutterstock

Régóta foglalkoztatja a sci-fi rajongókat a virtuális valóság gondolata, a technológia eddigi manifesztációja nem áll túl messze azoktól az ötletektől, mint amiket például a '80-as évek sci-fi írói elképzeltek. Kiváló példa erre az Oculus Rift is, amire az Oculus 2012-ben a Kickstarteren gyűjtött pénzt, végül a Facebook vásárolta fel a vállalatot. Az Oculus egy szemüvegen keresztül vetít virtuális valóságot a felhasználók szeme elé, folyik hozzá olyan kontrollerek fejlesztése is (sőt, több el is készült már, például az Oculus Touch), amelyeknek köszönhetően valósághű interakcióra képes a felhasználó a virtuális térben.

 

(További források: Tech Radar, Extreme Tech, Buzzfeed, Wikipedia) / portfolio.hu